Němci otevřeli první fotovoltaickou cyklostezku

Freiburg se může pochlubit první fotovoltaickou cyklostezkou v Německu. Není příliš dlouhá, ale jedná se o pilotní projekt, který by se v budoucnu mohl proměnit v nový standard, jak píše server PV Magazine.

Němci hledají pro fotovoltaické panely neobvyklé využití. Fotovoltaika na balkoně je nápad, který se horlivě prosazuje ve více německých městech. Firmy z oboru navrhují i taková řešení, jako je fotovoltaický plot. Jedním z konceptů jsou také solární silnice. Konečně přišel čas na něco pro cyklisty.

Zařízení se nachází ve Freiburgu. Solární cyklostezka není příliš dlouhá, měří pouhých 300 metrů. Je však třeba poznamenat, že se jedná o pilotní projekt.

K vybudování fotovoltaické cyklostezky bylo použito 900 modulů od německé společnosti Solarwatt. To se promítlo do celkového výkonu instalace 287 kW. Fotovoltaická cyklostezka se nachází v blízkosti stadionu SC Freiburg a splývá se samotným stadionem, kde byly fotovoltaické moduly rovněž instalovány.

Fotovoltaická cyklostezka by měla ročně vyrobit přibližně 280 MWh. Tuto energii má využívat především známý institut Fraunshofer ISE. Tato instituce je také nájemcem a provozovatelem zařízení a bude zodpovědná za monitorování fotovoltaické dráhy.

Je třeba znovuobjevit fotovoltaiku, abychom mohli do městské krajiny začlenit další projekty tohoto druhu. Tento pilotní projekt ukazuje, jak lze městské prostory využít dvakrát,“ řekl Heinz-Werner Holscher, člen představenstva společnosti Badenova.

Zdroj: pv-magazine.com, redakce