Nejlepší chytré telefony pro fotografování v roce 2021

V dnešní době má fotoaparát v ruce téměř každý, protože ho má již standardně ve svém chytrém telefonu. Ale ne každý telefon dokáže zachytit ty nejlepší výsledky, a proto některé z nich vynikají zvláštními důvody.

Mobilní fotografie je nyní jedním z hlavních bitevních polí pro prodejce, kteří se snaží navzájem překonat. Naštěstí to není úplně o číslech, přestože počty megapixelů dosahují nových maxim, ale hodně o tom, jak efektivní je software, který dokáže s dostupnými pixely udělat kouzla.

Na co jsme se zaměřili?

Existuje spousta chytrých telefonů s fotoaparáty, které lze považovat za dobré, ale těch „skvělých“ je méně a často je to znát. Když se díváme na to, co by fotoaparát smartphonu zařadilo do tohoto seznamu, vždy hledáme nejlepší výsledky, zejména pokud mluvíme o konkrétním typu fotografie.

Proto jsme také mobily rozdělily do kategorií. Jeden telefon může být lepší ve fotografování portrétů, zatímco druhý má režim Pro vyčnívající nad ostatními. Výpočetní software je tak nedílnou součástí, a přesto ho ne každý dělá dobře.

Vybrané mobily jsme rozdělili do šesti různých kategorií:

Nejlepší chytrý telefon pro fotografování
Nejlepší profesionální režim pro fotografování
Nejlepší výpočetní software
Nejlepší malý chytrý telefon pro fotografování
Nejlepší chytrý telefon pro fotografování za rozumný peníz
Nejlepší chytrý telefon pro video

Nejlepší chytrý telefon pro fotografování: Samsung Galaxy S21 Ultra

Hlavní fotoaparát: 108Mpx nebo 12Mpx, ekvivalent 26 mm
Sekundární fotoaparáty: 10Mpx teleobjektiv s 3x zoomem (ekvivalent 70 mm), 10Mpx teleobjektiv s 10x zoomem (ekvivalent 240 mm), 12MPx ultraširokoúhlý objektiv (ekvivalent 13 mm)
Přední fotoaparát: 40Mpx
Rozlišení videa: až 8K
Cena: od 26 200 Kč

Před rokem by se Samsung s nesourodým modelem Galaxy S20 Ultra do tohoto seznamu jen těžko dostal. To však není případ jeho nástupce, který napravil některé klíčové chyby a sestavil jeden z nejlépe vybavených mobilů. Není dokonalý a v některých oblastech potřebuje vylepšení, ale je snadné si ho oblíbit.

Samsung použil svůj nejnovější obrazový snímač ISOCELL HM3, aby se posunul dále po hardwarové stránce a do jisté míry také prosazuje chytřejší využití novějších objektivů a chytřejší software. Rozhodně nemáme na mysli trikové nesmysly, jako je 100× prostorový zoom, ale spíše střídmý barevný výstup a vylepšené HDR, díky kterému mají fotografie mnohem lepší kompozici.

Oba objektivy se vzájemně dobře doplňují, zejména 10-ti násobný zoom, který napodobuje 240mm teleobjektiv. Jsou to možná nejlepší snímky, které objektiv se zoomem v současné době v telefonu pořizuje a i když má hybridní 30x zoom své mouchy, ve správný okamžik se z něj může vyklubat slušný snímek. Samsungu by více slušelo zpřístupnit svůj režim Pro, ale bohužel je určen pouze pro hlavní a ultraširokoúhlý objektiv, a to pouze s rozlišením 12Mpx. Skvělé při slabém osvětlení, ne tak pro pořízení fotografie, kterou chcete zvětšit, pokud nevyzkoušíte funkce jako Super rozlišení od Adobe.

Nejlepší profesionální režim pro fotografování chytrým telefonem: Vivo X70 Pro+

Hlavní fotoaparát: 50Mpx nebo 100Mpx nebo 12Mpx (se slučováním pixelů), ekvivalent 23 mm.
Sekundární fotoaparáty: 32Mpx teleobjektiv s 2x zoomem (ekvivalent 50 mm), 8Mpx teleobjektiv s 5x zoomem
Přední fotoaparát: 32Mpx
Rozlišení záznamu videa: až 8K
Cena: od 22 000 Kč

X70 Pro+ má jeden z nejlepších fotoaparátů v telefonu jako celek a jeho režim Pro je přesvědčivý tím, že se snaží uživatele učit. Vysvětlivky na obrazovce upozorňují na to, k čemu daná funkce nebo nastavení slouží a otevírají tak cestu k učení.

Další výhodou je, že v tomto režimu můžete používat všechny zadní čočky, což u konkurenčních telefonů není vždy k dispozici. Dokonce i vestavěný režim Makro se spustí při fotografování zblízka, i když by bylo hezké, kdyby režim jasněji určil, jak blízko se k objektu můžete dostat.

Vivo oproti předchůdci tohoto telefonu nijak dramaticky nezměnilo a zaměřilo se jen na softwarovou stránku věci. To zahrnuje trochu plynulejší rozhraní a zkrácení doby od stisknutí spouště po pořízení fotografie.

Chytrý telefon s nejlepším výpočetním softwarem: Pixel 5 od Googlu

Hlavní fotoaparát: 12,2 Mpx (ekvivalent 27 mm)
Sekundární fotoaparáty: 12Mpx ultraširokoúhlý (ekvivalent 16,5 mm)
Přední fotoaparát: 8 Mpx
Rozlišení pro nahrávání videa: Až 4K
Cena: od 18 990 Kč

Nebýt jeho softwaru, vypadal by Pixel 5 od Googlu v přehledu specifikací jako ohlodaná kost. Ale jak vždy říká staré přísloví: „Nikdy nesuď knihu podle obalu.“ Právě takový nenápadný design, který Googlu dobře posloužil k ohromení lidí svými fotoaparáty, umí. Přesněji řečeno tím, co umí jeho software.

Popravdě řečeno, hlavní snímač už je dávno v kurzu, když uvážíme, že jde v podstatě o stejný snímač, který Google použil v Pixelu 3. Tam je čas na upgrade, ale v Pixelu 5 dostanete fotoaparát telefonu s nejlepším výpočetním softwarem. Interpolace HDR je vynikající v různých podmínkách a posuvníky stínů a jasu v rozhraní jsme ještě neviděli u jiného telefonu.

To je velký důvod, proč Night Sight i přes stárnoucí snímač stále tak dobře fotí za slabého osvětlení. Přidání této funkce k portrétům a zároveň zpřístupnění téměř všech funkcí nebo nastavení, včetně snímání do RAW pro oba objektivy usnadňuje tomuto telefonu pořízení vynikající fotografie.

Nejlepší chytrý telefon pro fotografování za rozumnou cenu: Pixel 5a od Googlu

Hlavní fotoaparát: 12,2 Mpx (ekvivalent 27 mm)
Sekundární fotoaparát: 16MP ultraširokoúhlý (ekvivalent 16 mm)
Přední fotoaparát: 8MP
Rozlišení pro nahrávání videa: Až 4K
Cena: od 10 500 Kč

Těžko byste našli telefon, který by za danou cenu fotil tak dobře jako Pixel 5a. Jedná se o zařízení s podporou 5G, které si od svého vlajkového sourozence vypůjčuje tolik, že dokáže pořizovat stejné fotografie za většiny stejných podmínek. Získáte také ultraširoký objektiv se 107stupňovým zorným polem, i když bez optické nebo elektronické stabilizace obrazu.

Nejlepší malý telefon pro fotografování: iPhone 13 mini

Hlavní fotoaparát: 12 Mpx (ekvivalent 26 mm)
Sekundární fotoaparát: 12Mpx ultraširoký (ekvivalent 13 mm)
Přední fotoaparát: 12Mpx
Rozlišení pro nahrávání videa: Až 4K
Cena: od 19 600 Kč

Někdy se menší telefon prostě hodí a lepší než iPhone 13 mini teď těžko najdete. Na tomto telefonu se tak dobře pracuje, že kvůli nedostatečným rozměrům neděláte velké kompromisy. Mini disponuje stejnými funkcemi a výkonem jako jeho větší sourozenec iPhone 13.

Apple tvrdí, že model 13 mini dokáže pojmout více světla a vytvářet lepší snímky než jeho předchůdce, model 12 mini. Těžko také najít telefon s Androidem, který by to dokázal ve stejně zmenšené velikosti, i když Pixel 4a je těžkým konkurentem.

To, že k primárnímu fotoaparátu dostanete dobrý ultraširokoúhlý objektiv je paráda, ale stejně tak je efektivní i natáčení videa. Apple do něj zařadil svůj nejnovější režim Cinematic, i když ho můžete používat jen s primárním objektivem.

Nejlepší chytrý telefon pro video: iPhone 13 Pro

Hlavní fotoaparát: 12 Mpx (ekvivalent 26 mm)
Sekundární fotoaparáty: 12Mpx teleobjektiv s 3x zoomem (ekvivalent 78 mm), 12Mpx ultraširokoúhlý fotoaparát (ekvivalent 13 mm)
Přední fotoaparát: 12Mpx
Rozlišení pro nahrávání videa: Až 4K
Cena: od 28 600 Kč

Pokud jde o nahrávání videa, iPhone stále patří mezi krále a to díky tomu, jak dobře zachycuje barvy, tóny a textury. Modely iPhone 13 Pro a Pro Max jsou v podstatě stejné zařízení, až na rozdíl ve velikosti.

Největší novinkou je režim Cinematic a to, jak umožňuje měnit zaostření na objekt a také upravovat clonu při následné úpravě klipů. Nakonec budete moci totéž dělat i v iMovie a Final Cutu na Macu. Jedinou nevýhodou je, že jste omezeni na natáčení v rozlišení 1080p při 30-ti snímcích za sekundu, ale běžný záznam videa nabízí více možností, zejména co se týče rozlišení a snímkové frekvence, spolu s Dolby Vision HDR. Navíc umí i nahrávání ve formátu ProRes.

Pokud bychom zde hovořili o skutečně „profesionální“ úrovni, mohly by toto místo zaujmout Sony Xperia Pro nebo Xperia 1 III, ale ty nejsou pro každého uživatele. iPhone 13 Pro je o něco dostupnější a jeho funkce pro pořizování videí jsou přinejmenším dostatečně snadné na to, abyste se je naučili.

Zdroj: redakce