Nedaleká trpasličí planeta Ceres by mohla podporovat mimozemský život. Vědci na ni objevili sůl

Nedaleká trpasličí planeta může podle nové studie obsahovat solanky, což je roztok anorganické soli, obvykle chloridu sodného ve vodě. Jednoho dne by mohly učinit planetu obyvatelnou pro život, uvedl deník The Sun.

Výzkum vede tým vědců NASA a primárně se zaměřují na planetu Ceres – trpasličí planetu v pásu asteroidů mezi drahami Marsu a Jupiteru. Naznačují, že krátce poté, co se před 4,5 miliardami let vytvořil Ceres, jeho vnitřní „mírně teplá“ teplota způsobila, že jeho povrch uvolňoval tekutiny „jako důsledek tepelné metamorfózy nízkého stupně“. Kromě tekutin se vědci domnívají, že se uvolnily také částice hornin, solanky a organická hmota – směs známá jako „metamorfní tekutiny“.

Tým vědců předpokládá, že tyto metamorfní reakce vedly k „dehydrataci a devolatilizaci minerálů“, což způsobilo díry naplněné vodou nebo póry v okolní hornině. Pokud jsou jejich zjištění skutečně správná, pak solná směs mohla způsobit změny na povrchu Ceresu, aby byl potenciálně obyvatelný pro mimozemský život. Autoři studie testovali svou hypotézu pomocí modelu, který ilustruje, co se mohlo stát s horninami a ledy, které tvoří Ceres, když se planeta oteplovala a chladila.

Studie poznamenala, že na základě předchozích pozorování z mise NASA jsou solanky pravděpodobně přítomny nejméně na dvou místech pod kůrou Cerese. To by se stalo kvůli oxidu uhličitému a dalším plynům produkovaným metamorfózou, která poháněla vztlak a vzlínání.

Článek dospěl k závěru, že budoucí úsilí by mělo být vynaloženo na „studium interakce metamorfních tekutin“, aby bylo možné dále posoudit možné obyvatelné podmínky.

Zdroj: thesun.co.uk