NASA vytvořila video, které vás zavede do srdce černé díry

Výzkumníci vytvořili novou simulaci pomocí superpočítače Discover v Centru NASA pro simulaci klimatu. Zobrazuje diváka, který se propadá akrečním diskem žhavého plynu kolem supermasivní černé díry, jaká se nachází ve středu Mléčné dráhy. Divák se propadá do kolotoče, míjí přízračné dráhy světelných částic, které několikrát obíhají kolem černé díry, a nakonec narazí na bod, odkud není návratu -: horizont událostí, odkud nemůže uniknout nic, ani světlo.

Černé díry jsou nejhustšími objekty ve vesmíru. Nikdo přesně neví, jak vypadá hmota za horizontem událostí černé díry, ale vědci vědí mnoho o fyzice obklopující tyto ultrahusté body ve vesmíru. V okolí černé díry jsou gravitační síly tak silné, že se deformuje samotný časoprostor. Objekty (a samotný časoprostor) se blíží rychlosti světla – při těchto rychlostech se zdá, že se čas zpomaluje, takže osoba, která obíhá kolem černé díry šest hodin v kosmické lodi, by podle prohlášení NASA stárla o 36 minut pomaleji než její kolegové na mateřské lodi, uvádí Livescience.

V nové simulaci se astrofyzik Jeremy Schnittman z Goddardova střediska vesmírných letů NASA rozhodl napodobit to, co by se mohlo stát, kdyby se někdo dostal příliš blízko supermasivní černé díry, jako je ta v centru Mléčné dráhy. Díky své velikosti jsou tyto supermasivní černé díry ve srovnání s černými dírami o hvězdné hmotnosti jako obrovská klidná moře.

Drtivé gravitační síly zničí pozorovatele pouhých 12,8 sekundy po průchodu horizontem událostí. O mikrosekundu později vše, co z jejich ultrakomprimované hmoty zbylo, dopadne do singularity, středu černé díry. Od horizontu událostí k singularitě je to cesta dlouhá 128 000 kilometrů, která se však odehraje během mrknutí oka.

zdroj: Livescience