NASA: Vesmírní turisté odletí na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) už koncem března

Americká vesmírná agentura a její mezinárodní partneři schválili členy posádky pro první soukromou misi Axiom Mission 1, uvedla NASA.

Let nosné rakety SpaceX Falcon 9 má odstartovat ve středu 30. března ze startovacího komplexu v Kennedyho vesmírném středisku NASA na Floridě. Posádka stráví na oběžné dráze Země 10 dní a poté se vrátí na pobřeží Floridy.

„Mise je pro nás významným milníkem při komercionalizaci cest do vesmíru,“ řekl Phil McAlister, ředitel komerčních vesmírných letů v NASA. „Přeji členům posádky Axiomu bezpečnou cestu a doufám, že pro ně bude čas strávený ve vesmíru produktivní a příjemný,“ dodal.

Mezinárodní posádku budou tvořit čtyři lidé, přičemž zkušenosti s letem do kosmu má pouze bývalý astronaut López-Alegría, který byl proto také jmenován velitelem. Kvarteto má před návratem na Zemi strávit osm dní na palubě orbitální laboratoře. Ve spolupráci s různými organizacemi se zapojí do několika vědeckých, vzdělávacích a komerčních testů. „Měli bychom nastavit určité standardy pro všechny budoucí mise soukromých astronautů,“ řekl López-Alegría. „Jako velitel jsem hrdý na práci, kterou tito členové posádky v přípravě na cestu odvedli.“

Posádka mise trénuje v Johnsonově vesmírném středisku NASA v Houstonu a dalších zařízeních NASA od loňského srpna, aby se seznámila se systémy stanice, vědeckými zařízeními a nouzovými postupy. Společné simulace navozují různé fáze startu a letu.

NASA už přes 20 let prosazuje nepřetržitou přítomnost lidí na oběžné dráze. Podporuje spolupráci se soukromými vesmírnými agenturami, kde je také jedním z mnoha zákazníků. To jí umožňuje soustředit se hlavně na své chystané mise na Měsíc a na Mars.

Zdroj: NASA