NASA se rozhodla převést obraz do zvukové podoby. Stephanův kvintet se proměnil v zajímavou hudbu. Zaposlouchejte se

Pohodlně se usaďte, nasaďte si sluchátka, vezměte si šálek čaje a poslouchejte. Před vámi je úžasná proměna obrazu ve zvuk. Takto se Stephanův kvintet proměnil v zajímavou hudbu, která zní jako ambientní experimenty zpoza Země, jak píše web Chron.

Níže si budete moci poslechnout ukázky sonifikace, neboli ozvučení, obrazů z vesmíru zobrazujících Stephanův kvintet. Výše zmíněnou formaci čtyř galaxií vyfotografoval Hubbleův vesmírný teleskop, ale NASA měla ještě ambicióznější nápad. Rozhodla se převést obraz do zvukové podoby.

Data zaznamenaná Hubbleovým vesmírným teleskopem byla zpracována zvukovým algoritmem a výsledkem byla abstraktní hudba. Zvuky byly zaznamenány spíše hvězdami a galaxiemi než notami. Jedná se o skutečnou hudební poezii vesmíru.

K vytvoření „kosmické symfonie“ byla použita data nejen z Hubbleova vesmírného teleskopu, ale také ze Spitzerova vesmírného dalekohledu, vesmírného dalekohledu Jamese Webba a rentgenové observatoře Chandra. Díky takto rozsáhlému snímkování získali vědci ještě více informací a mohli je lépe zpracovat a rozložit na jednotlivé složky.

Každá kosmická skladba je přímo spojena s obrázkem. Na snímku uvidíte pruh, který jimi prochází, což je jednoduše přehrávací lišta – stejně jako v multimediálních programech. Jak lišta prochází dalšími hvězdami a jinými nebeskými tělesy, přehrává k nim přiřazené nástroje s různou výškou tónu.

Určitě si poslechněte všechny melodie, protože to stojí za to. Pochopíte tak, jak jednotlivé nástroje NASA znázorňují různé prvky. Takto hraje vesmír.

Zdroj: redakce, chron.com