NASA představila komplex, který simuluje podmínky na Marsu. Dobrovolníci zde budou uzavřeni na celý rok

NASA ukázala, jak vypadá nový habitat, který stimuluje podmínky na Marsu. Dobrovolníci budou v experimentálním zařízení žít rok. Pomohou vyzkoušet, jak by mohl vypadat život astronautů, kteří se zúčastní budoucích misí na rudou planetu, jak uvádí server NASA.

Zařízení nazvané Crew Health and Performance Exploration Analogue (CHAPEA) bylo vybudováno pro tři plánované experimenty. Nachází se na rozsáhlé výzkumné základně Johnsonova vesmírného střediska NASA v texaském Houstonu. Čtyři dobrovolníci, kteří souhlasí s tím, že zde stráví rok, budou mít k dispozici obydlí o rozloze asi 160 metrů čtverečních, nazvané Mars Dune Alpha.

Součástí bude tělocvična, dvě koupelny, vertikální farma pro pěstování salátu, místnost pro lékařskou péči, odpočívárna a několik pracovních stanic. Během pobytu v habitatu, který bude napodobovat podmínky na Marsu, budou mít vědci přístup k informacím mimo jiné o fyzickém a psychickém zdraví čtyř dobrovolníků.

Tyto informace hrají důležitou roli během tak dlouhé izolace a pomohou při plánování budoucích vesmírných misí. Účastníci pobytu na umělé rudé planetě se budou účastnit různých scénářů. NASA plánuje pravidelně testovat reakce posádky na stresové situace, jako je snížená dostupnost vody nebo poruchy vybavení.

Osoby pobývající na umělé Rudé planetě se budou účastnit různých scénářů. NASA plánuje pravidelně testovat reakce posádky na stresové situace, jako je snížená dostupnost vody nebo poruchy vybavení.

Zdroj: redakce, nasa.gov