NASA plánuje misi na Mars s obrovským elektrickým letadlem poháněným solární energií. Létat bude na Marsu

NASA nedávno představila futuristický koncept mise s názvem MAGGIE (Mars Aerial and Ground Intelligent Explorer) – kompaktní letoun s pevnými křídly, poháněný solární energií, určený k průzkumu Marsu. Tento letoun by mohl zahájit novou éru vesmírných technologií.

MAGGIE je plánován jako letadlo, které bude létat ve výšce 1 000 metrů nad povrchem Marsu a provádět atmosférická měření v globálním měřítku. Letadlo by mělo na jedno nabití urazit 179 kilometrů za 7,6 dne na Marsu a celkový dolet by měl být až 16 048 kilometrů během jednoho roku, píše portál Interesting Engineering.

Hlavním cílem mise MAGGIE je odhalení záhad spojených s geofyzikou Marsu, chemií jeho atmosféry a potenciálem pro život v minulosti nebo současnosti. Mezi vědecké cíle patří studium původu a časování dynama marťanského jádra, zkoumání zdroje metanových signálů v kráteru Gale a mapování podpovrchového vodního ledu ve středních šířkách.

Jedná se o velký krok vpřed ve snaze NASA odhalit tajemství Marsu a slibuje otevření nové éry pokročilého průzkumu této planety. Mise MAGGIE by také mohla představovat průkopnický krok pro podobné letecké mise na jiných planetách naší sluneční soustavy a rozšíření možností letounů VTOL (vertikální vzlet/přistání) i na Zemi.

Inovativní technologie MAGGIE je důležitým příspěvkem k výzkumu a průzkumu vesmíru, který může poskytnout cenné informace pro budoucí mise a otevřít nové možnosti ve vědě a technologii.

Zdroj: Interesting Engineering