NASA objevila suchý led na neobvyklém místě na Marsu. Byla tam dříve voda?

Suchý led se může tvořit ve stinných místech na Marsu i blíže rovníku. Když taje, tvoří kanály, uvedl web futurezone.

Mars Reconnaissance Orbiter, což je planetární sonda určená k průzkumu planety Mars, obíhající kolem rudé planety zaslala fotografii ukazující suchý led uvnitř kráteru. Oxid uhličitý poblíž pólů na Marsu často zmrzne na pevnou látku. Suchý led je nejběžnější do 50 stupňů zeměpisné šířky od pólu, což by zhruba odpovídalo jihu Kanady nebo Velké Británie v případě naší planety.

Zdá se však, že je to možné i na stinných místech uvnitř kráterů, které jsou blíže rovníku. Kráter se suchým ledem na pólovém svahu na snímku NASA je blízko 37. rovnoběžky, což by na Zemi zhruba odpovídalo poloze poblíž Sicílie nebo severní Afriky. Suchý led se tvoří pouze při teplotě kolem minus 80 stupňů Celsia a na okraji kráteru není celoroční, v marťanském létě zase taje. Kapalina pak vytváří kanály podél stěny kráteru, jasně viditelné na fotografii.

Kromě suchého ledu je na Marsu také vodní led. Uvnitř stinných kráterů zůstává zmrzlý vodní led celoročně pevný. Důkazy na povrchu rudé planety ukazují, že před miliardami let měla podstatně více vody. Povodí a jezera jsou na Marsu stále rozpoznatelná. Někteří badatelé se dokonce domnívají, že povrch planety kdysi pokrývaly celé oceány.

Zdroj: futurezone.at