Na Etně se to hemžilo lunárními rovery. Nacvičovaly pobyt na Měsíci

Evropská kosmická agentura (ESA), která se zabývá přípravou na pobyt na Měsíci, testovala své lunární rovery na sopce Etna na Sicílii. Je zde podobný povrch a podmínky jako na Měsíci.

Tyto zkoušky, které jsou součástí programu ESA, testují technologii potřebnou k dálkovému ovládání roverů na Měsíci. Na rozdíl od roverů, které budou pracovat na Marsu a budou ovládané ze Země, lunární rovery budou řízené astronauty na palubě vesmírné stanice NASA Lunar Gateway.

Během zkušebního testu byl astronaut vzdálen 23 kilometrů od lunárního roveru v sicilském městě Catania. Podívejte se na zajímavé video:

„Je to jedna z prvních situací, kdy jsme našeho robota umístili do opravdu drsného prostředí zde na Etně. Snažíme se co nejvíce přiblížit skutečným scénářům, které by mohly nastat v drsném lunárním prostředí. A pokud to zvládneme na Etně, jsme si jisti, že tyto technologie mohou být dále vyvíjeny, aby dosáhly úrovně, která je potřebná pro měsíční mise,“ říká Thomas Krueger, vedoucí laboratoře Human Robot Interaction Lab, společnost ESTEC z Nizozemí.

Zdroj: esa.int, nasa.gov