Miniaturní robot cestuje hluboko do plic, aby odhalil první příznaky rakoviny. Vědci testovali robota na plicích mrtvoly

Vědci z Univerzity v Leedsu vyvinuli malého chirurgického robota, který může cestovat hluboko do plic, aby odhalil rané příznaky rakoviny, píše portál IET. Zařízení podobné chapadlu, které má průměr pouhé 2 mm a je ovládáno magnety, otevírá cestu k přesnějšímu a méně invazivnímu přístupu k léčbě. Podle týmu vědců může proniknout i do těch nejmenších průdušek a mohl by pomoci při léčbě rakoviny plic.

Vědci testovali robota na plicích mrtvoly a zjistili, že se dokáže dostat o 37 % hlouběji než standardní zařízení a vede k menšímu poškození tkáně.

Rakovina plic má celosvětově nejvyšší úmrtnost u tohoto druhu onemocnění. V případě časných stadií nemalobuněčného karcinomu plic, který tvoří přibližně 84 % případů, je standardem péče chirurgický zákrok. Ten je však obvykle vysoce invazivní a vede k významnému odstranění tkáně. Tento přístup není vhodný pro všechny pacienty a může mít dopad na funkci plic.

„Dálkové magnetické ovládání nám umožnilo provést tuto operaci pomocí ultrajemných chapadel, která se dostanou hlouběji a zároveň se přizpůsobí anatomii a omezí poranění,“ řekl doktor Giovanni Pittiglio, spoluautor studie.

Využití při operaci mozku a páteře

Na replice lebky tým úspěšně vyzkoušel použití dvou robotů k endonazální operaci mozku, což je technika, která umožňuje chirurgovi projít nosem a operovat oblasti přední části mozku a horní části páteře.

Poté se jim podařilo simulovat odstranění nezhoubného nádoru na hypofýze ve spodní části lebky, čímž vůbec poprvé dokázali, že je možné ovládat dva roboty v jedné omezené části těla. Výsledky jejich výzkumu byly publikovány v časopise Advanced Intelligent Systems.

„Naše výsledky ukazují, že diagnostické postupy s kamerou, stejně jako kompletní chirurgické zákroky, lze provádět v malých anatomických prostorech,“ poznamenává Žaneta Koszowská, postgraduální studentka laboratoře STORM na Fakultě elektroniky a elektrotechniky Univerzity v Leedsu.

Zdroje: IET, GEN, Wiley Online Library