Malá přírodní elektrárna vyrábí elektřinu prostřednictvím větru a deště na svých listech

I když jsou obnovitelné zdroje energie jistě ekologičtější než fosilní paliva, většina z nich vyrábí elektřinu pouze jedním způsobem, například pomocí slunečního světla, které není vždy k dispozici. Nový systém, který byl zabudován do umělé rostliny, využívá vítr i déšť.

Experimentální „elektrárnu“ vyvinul mezinárodní tým vědců pod vedením profesora Ravindera Dahiyi z bostonské Northeastern University v USA. Obsahuje energetické kolektory dvou typů, přičemž oba byly pro tuto konkrétní aplikaci vytvořeny ve vizuálně atraktivním tvaru listu, píše portál NewAtlas.

Triboelektrický nanogenerátor je zařízení využívající triboelektrického jevu, což je jev, při kterém se elektrický náboj akumuluje v jednom materiálu poté, co se oddělí od jiného materiálu, s nímž byl v kontaktu. Právě ten je zodpovědný za statický náboj, který vzniká, když si češete vlasy.

V případě této elektrárny se skládají z vrstvy nylonových nanovláken vložených mezi vrstvy polytetrafluorethylenu, známějšího jako teflon. Když vítr (i lehký vánek) způsobí šustění listů, teflonové a nylonové vrstvy se vzájemně stlačují a vylučují, čímž se vytváří statický náboj, který integrované měděné elektrody přeměňují na elektřinu.

Druhý typ sběrače energie se nazývá generátor energie založený na kapkách. Stručně řečeno, generuje elektřinu prostřednictvím síly, kterou na něj působí kapky deště, když na něj dopadají.

Při dosud provedených testech, kdy byla umělá rostlina obsahující kolektory obou typů vystavena podmínkám simulujícím přirozený vítr a déšť, vyrobila dostatek elektřiny k napájení 10 LED světel v krátkých záblescích.

Vědci uvádějí, že technologii lze rozšířit do větší podoby pro vyšší výkon, nebo lze propojit více menších elektráren do sítí.

Zdroj: NewAtlas