Mají stoprocentní účinnost. Ukrajinci je používají proti Rusům. To je bič na ruské rakety

Americké systémy protivzdušné obrany NASAMS prokázaly stoprocentní účinnost při zachycování ruských raket na Ukrajině, jak píše server Kyiv Independent. Co je to za zbraně?

NASAMS je systém protivzdušné obrany a obrany země-vzduch středního dosahu vyráběný společností Raytheon. Tyto soupravy se staly známými jako obránci hlavního města USA, protože se používají mimo jiné k ochraně vzdušného prostoru nad Washingtonem. Na konci června se USA rozhodly předat Ukrajině dva komplexy tohoto typu. Před několika týdny Pentagon potvrdil, že systémy již byly obráncům dodány.

NASAMS – bič na ruské rakety

Název komplexu je akronymem pro norský pokročilý raketový systém země-vzduch. To odkazuje na skutečnost, že systém NASAMS byl původně navržen pro norskou protivzdušnou obranu, kde vstoupil do služby v roce 1998.

Odpalovací zařízení NASAMS bylo vyvíjeno od 90. let. V roce 2007 dosáhla operační připravenosti verze systému NASAMS-2 a v posledních letech debutoval komplex NASAMS-3. Součástí kompletu jsou rakety, radarová stanice s radarem AN/MPQ-64 Sentinel a velitelské centrum.

Jedinečnou vlastností tohoto systému je mimo jiné jeho otevřenost, která umožňuje snadné přidání nové rakety nebo radaru. Do dnešního dne bylo do systému NASAMS integrováno více než 25 radarů.Zbraň je v současné době konfigurována také pro střely AIM-120 AMRAAM (včetně varianty ER), AIM-9X Sidewinder Block II a IRIS-T.

Předpokládá se, že na Ukrajinu dorazila verze vybavená raketami AIM-120 AMRAAM-ER a AIM-9X Sidewinder Block II, která umožňuje boj proti cílům na vzdálenost až 50 km. NASAMS je rovněž schopen zasáhnout letadla a jiné létající objekty ve výšce přibližně 15 km a až 20 km při použití střely AMRAAM-ER. Díky velké flexibilitě této zbraně je v současné době ve výzbroji 15 zemí.

Zdroj: