Lodě SIGINT typu 424 pro německé námořnictvo. Jsou to plovoucí špioni

Po Švédsku a Polsku rozšiřuje své síly námořního rádiového průzkumu také Německo. Po projektové fázi, která probíhá od roku 2021, bylo přijato rozhodnutí, které znamená zahájení stavby tří nových lodí.

Lodě typu 424 jsou nástupci tří plavidel třídy Oste (typ 423), která jsou v současné době ve službě německého námořnictva. Jednotky typu 423 byly dodány koncem 80. let 20. století, a přestože jsou stále ve službě, Berlín schválil stavbu řady novějších jednotek.

Tři lodě typu 424 budou mít trup o délce 132 metrů a posádku 42 námořníků. Lodě jsou plovoucími špiony. Je známo, že budou určeny pro úkoly SIGINT (signálního zpravodajství), ale jejich přesné specifikace a schopnosti Německo drží v tajnosti, což je v tomto případě jasné.

Je však známo, že tyto tři lodě budou postaveny s maximálním využitím civilních řešení a technologií, a to do té míry, aby nebyla negativně ovlivněna funkčnost lodí, jak píše web Zbiam.

Harmonogram předpokládá, že do roku 2027 bude mít německé námořnictvo k dispozici simulátorové centrum pro výcvik posádek nových lodí, přičemž první jednotka bude dodána v roce 2029. Německo přitom zdůrazňuje, že nové lodě budou postaveny výhradně v tuzemsku s využitím německých technologií a řešení.

To je významný rozdíl ve srovnání například se Švédskem a Polskem, které staví lodě SIGINT společně (Polsko dodává trup lodi, Švédsko její průzkumné vybavení). Tímto způsobem byla pro Švédsko postavena loď Artemis a pro polské námořnictvo budou postaveny dvě jednotky typu Delfin.

SIGINT neboli elektromagnetický průzkum je jedním z druhů zpravodajské činnosti. Účelem je mimo jiné detekce a analýza elektromagnetického záření, tedy rádiové komunikace nebo provozních radarů.

Zdroj: redakce, zbiam.pl