Letní bouřky a televize: V případě televizoru je potřeba více, než jen televizi vypnout ze zásuvky. Kabelů je víc
Vhodné chování k elektronice je během bouřky zásadní. Aby nedošlo k poškození vašeho zařízení, je důležité jej udržovat v bezpečí. Mnozí z nás odpojují svá zařízení ze zásuvky, ale nemyslí na další zdroje nebezpečí.
Když přemýšlíme o tom, jaká zařízení během bouřky vypnout, máme tendenci myslet především na bílou techniku nebo osobní počítače. Jedná se o drahá zařízení, která většinou považujeme za citlivá na přepětí, což je vlastně správné. Na téma vypínání elektroniky během bouřky lze často najít diskuse. Mnoho lidí se domnívá, že je to zbytečné, zatímco fakta říkají, že je to nejlepší způsob ochrany zařízení.
Pokud se rozhodneme zařízení během bouřky odpojit, obvykle pouze vypneme napájení napájecí lišty nebo odpojíme zařízení ze zásuvky. Někdy to stačí, ale vyplatí se podívat se i na další šňůry, které jsou se zařízením dodávány.
Odpojování elektroniky během bouřky
V případě televizorů nestačí odpojit je ze zásuvky. Tato zařízení mají obvykle připojen alespoň jeden další vodič nebo kabel. Hlavním nebezpečím je zde anténní kabel.
Antény, ať už satelitní nebo ty pro DVB-T mohou způsobit nákladné problémy. Pokud do antény udeří blesk při bouřce, je možné, že anténní kabel poškodí televizní přijímač. Z tohoto důvodu nezapomeňte během bouřky odpojit anténní kabel od televizoru.
Jak můžete svůj televizor před bouřkou ochránit?
Společnost Sony připravila příručku, která vysvětluje, jak se na bouřku připravit. Z ní vyplývá, že elektroniku je třeba před těmito hrozbami chránit komplexně. Společnost Sony radí odpojit televizor nejen od elektrické sítě a antény. Mezi doporučeními je také odpojení internetu a HDMI kabelu. V případě výboje by teoreticky mohlo jakékoli zařízení, jako je set-top box nebo router, přenést napětí na konkrétní port televizoru, což by mohlo vést k jeho poškození.
Zdroj: redakce – autorský text, Sony