Leopard 2 vs T-90, odborník srovnal vyhlídky hlavních soupeřů na Ukrajině

Jak se projeví dodávky západních tanků na Ukrajině a jak si povedou Leopardy 2 v porovnání s nejmodernějšími ruskými tanky? Server Army Technology přinesl rozbor bezpečnostního analytika pro oblast pozemního vojska Tristana Sauera ze společnosti Global Data.

Podle Sauera lze schopnosti tanku Leopard 2 „rámcově srovnávat“ s ruskými MBT řady T-90. Oba stroje jsou vybaveny hlavními kanóny ráže 120/125 mm s hladkým vývrtem, komplexním pancéřováním a schopností integrovat moderní systémy aktivní ochrany. Sauer však uvedl, že všechny tanky zůstávají zranitelné konvenční protitankovou řízenou municí, jak je vidět na bojištích v Sýrii a na Ukrajině.

„Rozhodující rozdíl je v mobilitě, protože Leopard 2 má větší motor o výkonu 1 500 koní a modernizovanou převodovku, takže je mnohem účinnější v manévrovém boji než ruské T-90 [950 koní], které jsme viděli bojovat v ukrajinském terénu. Díky jarním dešťům bude terén poměrně náročný a rychlé manévrování bude rozhodující pro průlom z momentálně stagnujících frontových linií,“ vysvětlil Sauer.

„Tlak na Německo, aby posílilo smrtící pomoc nebo alespoň zefektivnilo spojenecký export, nepochybně vzrostl kvůli rostoucí naléhavosti poskytnutí kritické podpory před jarními ofenzívami. Bylo nezbytné, aby Ukrajinci mohli být zásobováni a cvičeni ještě před vypuknutím bojů, což by zkomplikovalo plánování a logistiku.“ Začlenění těchto moderních vozidel do struktury ukrajinských sil a zvládnutí potřebných nároků na údržbu, opravy a provoz (MRO) však bude značnou výzvou.

„Integrace tanku Leopard 2 je vážnou výzvou, protože se jedná o složité systémy s unikátními funkcemi, které ukrajinské tankové posádky neznají. Ukrajinci jsou mnohem lépe obeznámeni s platformami sovětské éry a na Leopardech by potřebovali dodatečné seznámení, jinak jejich reflexy v boji vyústí ve fatální chyby,“ uvedl Sauer.

„Dalším problémem je MRO západních platforem, protože ukrajinští vojenští inženýři a průmysl jsou s těmito platformami také méně obeznámeni a v případě potřeby jim bude trvat déle, než provedou opravy.

Kolik Leopardů Ukrajina zvládne, záleží na rozsahu přeshraniční podpory po jejich dodání, protože pokud nebude MRO, stanou se v nejlepším případě symbolickými a v nejhorším PR přítěží; pokud podpora bude, Ukrajina by se mohla postupně naučit provozovat 50-100 [západních MBT].„Jak se říká, kvantita má svou vlastní kvalitu, a navzdory sofistikovanosti tanků Leopard a Challenger 2 bude na rozsáhlých bojištích východní Ukrajiny záležet na samotné mase a počtu. Podle Sauera, pokud budou poskytnuty v dostatečném počtu, měřícím se ve stovkách, pak by západní MBT mohly mít „obrovský dopad“ na ofenzivní operace Ukrajiny.

„Boje nyní kvůli zimním podmínkám stagnují, dochází ke konsolidaci fronty a velkým ztrátám techniky na obou stranách. Jak Rusko, tak Ukrajina musí šetřit na kritickém vybavení, jako jsou moderní MBT, stíhačky, vrtulníky, protože je nemohou během války rychlým tempem nahrazovat,“ upřesnil Sauer.

„Pokud by Ukrajina náhle získala velké zásoby obrněných vozidel, mohla by vést nové ofenzívy s cílem napadnout a udržet území – k čemuž se MBT dobře hodí – zatímco Rusové se stále potýkají s tím, že nedokážou svou techniku tempem nahrazovat. Není pochyb o tom, že v nadcházejících jarních a letních operacích uspěje ta síla, která dokáže nasadit největší počet bojeschopných obrněných platforem a spolehlivě je nahradit,“ uzavírá Sauer.

Zdroje: army-technology.com, globaldata.com