Kruhy v obilí: Mýtus, teorie a historie

Podivné obrazce, které se přes noc záhadně objevují na polích zemědělců a často jsou připisovány mimozemšťanům nebo UFO nejsou jen divokou fantazií hollywoodských režisérů. Ne, kruhy v obilí jsou skutečné. Tento fenomén vyvolává v tisku i u veřejnosti záhadu, nadšení a intriky.

Kruhy se vyskytují především ve Velké Británii, zejména v jihozápadní Anglii, ale v posledních desetiletích se rozšířily do desítek zemí po celém světě, píše server Live Science. Záhada inspirovala nespočet knih, blogů, fanouškovských skupin, badatelů a dokonce i hollywoodských televizních seriálů a filmů, jako jsou Akta X a Znamení. Přestože se studuje už desítky let, otázka zůstává: Kdo nebo co je vytváří?

Fenomén

Mnoho lidí domnívá, že kruhy v obilí jsou hlášeny již po staletí. Jejich hlavním důkazem je dřevoryt z roku 1678, který podle zobrazuje pole ovesných stébel rozložených do kruhu. Někteří to považují za svědectví očitého svědka kruhu v obilí, ale malý historický průzkum ukazuje něco jiného.

Samotná kniha s názvem The Mowing Devil (Ranní ďábel) ilustruje lidovou legendu, v níž anglický farmář řekl dělníkovi, s nímž byl ve sporu, že raději zaplatí samotnému ďáblu, aby posekal jeho ovesné pole, než aby zaplatil požadovaný poplatek. Zdroj sklizně není neznámý ani tajemný, je jím skutečně sám Satan, kterého, doplněného o signální rohy a ocas lze na dřevorytu vidět, jak drží kosu.

Celosvětový fenomén kruhů v obilí předznamenala událost z australského Tully z roku 1966, kdy farmář uvedl, že viděl, jak se z bažinaté oblasti vznesl létající talíř a odletěl. Když to šel prozkoumat, spatřil zhruba kruhovou plochu z trosek a zřejmě zploštělého rákosí a trávy, o níž se domníval, že ji vytvořila mimozemská kosmická loď, ale údajně mohlo jít o neobvyklé chování zvířat. Tento příběh, v tisku označovaný jako hnízda létajících talířů, je spíše zprávou o UFO než o kruzích v obilí.

Stejně jako v případě legendy o sekajícím ďáblovi z roku 1678 jsou argumenty pro její souvislost s kruhy v obilí obzvláště slabé, když uvážíme, že otisk nebo útvar nevznikl v žádném druhu obilí, ale v obyčejné trávě. Kulatý otisk v trávníku nebo travnaté ploše nemusí být nutně záhadný. Po celém světě se totiž v trávě objevují záhadné kruhy, které jsou někdy připisovány vílám, ale místo toho je podle RHS způsobují houby.

Moderní kruhy v obilí

Ve skutečnosti se první skutečné kruhy v obilí objevily až v 70. letech 20. století, kdy se na anglickém venkově začaly objevovat jednoduché kruhy. Počet a složitost kruhů se dramaticky zvyšovaly a vrcholu dosáhly v 80. a 90. letech 20. století, kdy vznikaly stále složitější kruhy, včetně těch, které znázorňovaly složité matematické rovnice.

V červenci 1996 se objevil jeden z nejsložitějších a nejpůsobivějších kruhů v obilí v Anglii, naproti dálnici od tajemného a světoznámého monumentu Stonehenge na venkově ve Wiltshire. Jednalo se o úžasný fraktální obrazec zvaný Juliina množina, a zatímco některé jednoduché nebo hrubé kruhy by se daly vysvětlit jako důsledek podivného meteorologického jevu, tento jednoznačně prokázal inteligenci. Jedinou otázkou bylo, zda tato inteligence byla pozemská nebo mimozemská.

Co vytváří kruhy v obilí?

Na rozdíl od jiných záhadných jevů, jako jsou psychické síly, duchové nebo Yetti, není pochyb o tom, že kruhy v obilí jsou skutečné. Důkazy o jejich existenci jsou jasné a přesvědčivé. Skutečnou otázkou naopak je, co je vytváří a existují způsoby, jak tuto otázku prozkoumat?

Při hodnocení kruhů v obilí se můžeme zaměřit na vnitřní i vnější důkazy. Vnitřní informace zahrnují obsah a význam obrazců a vnější informace, včetně fyzické konstrukce samotných obrazců v obilí. nadšenci do kruhů v obilí s mnoha teoriemi o tom, co tyto obrazce vytváří, od pravděpodobných až po absurdní. Na počátku 80. let 20. století bylo v módě jedno z vysvětlení, že záhadné kruhové obrazce vznikly náhodou při obzvlášť bujaré sexuální aktivitě nadržených ježků. Někteří lidé navrhovali, že kruhy jsou nějakým způsobem vytvářeny lokalizovanými a přesnými větrnými vzorci nebo vědecky nezjistitelnými energetickými poli.

I když existuje nespočet teorií, jedinou známou a prokázanou příčinou vzniku kruhů v obilí je člověk. Jejich původ zůstával záhadou až do září 1991, kdy se dva muži přiznali, že obrazce vytvářeli desítky let jako žert, aby si lidé mysleli, že na nich přistálo UFO. Údajně se inspirovali Tullyho zprávou o UFO z roku 1966. Nikdy netvrdili, že vytvořili všechny kruhy, ale jejich podvod odstartoval fenomén kruhů v obilí.

Existuje mnoho teorií o tom, co vytváří kruhy v obilí, včetně mimozemšťanů, záhadných vírů, cestovatelů v čase a větrných obrazců, ale všem chybí jeden důležitý prvek: kvalitní důkaz. Jedinou známou příčinou vzniku kruhů v obilí je člověk. Možná, že jednoho dne bude objeven tajemný, neznámý zdroj kruhů v obilí, ale do té doby je možná nejlepší považovat je za kolektivní veřejné umění.

Zdroj: livescience.com