Vědci z MIT navrhli létající talíř, který by se mohl vznášet nad Měsícem

Vědci si představili lehký rover ve stylu létajícího talíře, které by se mohlo vznášet po povrchu Měsíce a jiných planetárních povrchů bez vzduchu, jako jsou například asteroidy, napsal server Science Alert.

Létající talíř by byl poháněn elektrickým polem, které vzniká v důsledku přímého působení Slunce a jeho okolní plazmy. Při absenci atmosféry vytváří toto sluneční působení náboj, který je schopen levitovat více než metr nad měsíčním povrchem a tuto energii by bylo možné využít.

Talíř by byl vyroben z materiálu zvaného Mylar, který přirozeně drží stejný náboj, když na něj dopadají sluneční paprsky. Drobné iontové paprsky by se používaly jak k nabíjení talíře, tak ke zvyšování přirozeného náboje na povrchu, což by působilo proti gravitaci.

„U levitujícího roveru se nemusíte starat o kola nebo pohyblivé části,“ říká letecký inženýr Paulo Lozano z Massachusettského technologického institutu (MIT). „Terén asteroidu by mohl být naprosto nerovný, a pokud byste měli řízený mechanismus, který by udržoval talíř vzduchu, pak byste mohli projíždět velmi nerovným, neprobádaným terénem, aniž byste se museli asteroidu fyzicky vyhýbat.“

Iontové trysky, nazývané iontově-kapalinové iontové zdroje, jsou malé trysky, které se již dříve používaly k pohonu družic ve vesmíru. Vlastním palivem je roztavená sůl, která po zásahu elektrickým nábojem vystřeluje z trysek jako paprsek. Náboj se zde přenáší na povrch pod ním a doplňuje jeho vlastní přirozený náboj. Matematické modely potvrdily, že tento nápad může fungovat a poskytne dostatečný tah, aby se talíř odlepil od země.

V laboratorním experimentu s využitím iontových zdrojů v kapalném stavu k vytvoření elektrostatické síly se týmu podařilo přimět talíř o velikosti dlaně a hmotnosti asi 60 gramů k levitaci. Velikost potřebné síly by závisela na velikosti planetárního tělesa. „Tento druh iontové konstrukce spotřebuje velmi málo energie na generování velkého napětí,“ říká Lozano. „Potřebná energie je tak malá, že by se to dalo dělat téměř zadarmo.“

Talíř může zkoumat i asteroid Psyche

Současná analýza pouze dokazuje, že levitace je možná. Aby se rover dostal do úctyhodné výšky, bude podle vědců nutné provést další modelování, základní výpočty však sedí. Tento druh vozítka by mohl zkoumat i velké asteroidy, jako je Psyche, a dát tak odborníkům možnost prozkoumat tato skalnatá tělesa zblízka pomocí talíře, kterému nevadí nerovný povrch a které může část energie čerpat z přirozeného elektrického pole.

„Uvažujeme o tom, že bychom to využili podobně jako mise Hayabusa, které vypustila japonská vesmírná agentura,“ říká Oliver Jia-Richards, výzkumný pracovník NASA v oblasti vesmírných technologií z MIT.

Zdroj: sciencealert.com