Kosmický letoun X-37B startuje z Floridy

Americké vesmírné síly doufají, že v noci z 28. na 29. prosince vyšlou na oběžnou dráhu kosmický letoun X-37B. Po mnoha odkladech je na to připravena společnost SpaceX. Z Floridy odstartuje raketa Falcon Heavy a celou událost můžete sledovat níže.

Společnost SpaceX se ujala startu sedmé mise záhadného X-37B. Akce, která byla mnoho dní odkládána, je nyní naplánována na 28. prosince ve 20:07 místního času, píše portál Space. V Česku to nyní bude v pátek 29. prosince krátce po druhé hodině ranní.

Kosmický letoun X-37B
Půjde o sedmou misi X-37B, která však stejně jako všechny předchozí zůstává tajemstvím. Oba stávající raketoplány tohoto typu patří americkým vesmírným silám. Jedná se o bezpilotní, opakovaně použitelná vesmírná plavidla určená k dlouhodobým orbitálním letům. Je pravděpodobné, že na jejich palubě probíhají testy technologií vojenského významu.

Takto kusé informace však vybízejí ke spekulacím a v současné době jsou zajímavé přinejmenším dvě otázky. Při oznámení plánů na sedmou misi vesmírné síly naznačily, že tentokrát bude X-37B umístěn na jinou oběžnou dráhu než dosud. Kromě toho SpaceX použije k přepravě raketu Falcon Heavy, nikoli Falcon 9.

Spekulace o sedmé vesmírné misi X-37B
Důvodem může být hmotnost užitečného nákladu. Falcon Heavy je schopen vynést až 64 tun, zatímco Falcon 9 dopraví na geostacionární dráhu něco přes 22 tun. Nelze však vyloučit, že největší roli hraje dolet rakety nebo jiné specifické vlastnosti zásilky.

Samotná raketa Beoing X-37 B totiž není nijak zvlášť těžká. Včetně užitečného zatížení by její startovní hmotnost neměla přesáhnout 5 tun (4990 kilogramů). To však víme oficiálně. Z veřejně dostupných informací také vyplývá, že nízká oběžná dráha Země je v dosahu X-37 B. Zda však došlo k nějakým úpravám a Boeing X-27 B nezískal na nosnosti či jiných schopnostech, se možná brzy nedozvíme.

Start kosmického letounu X-37B online
Nezbývá než vyvodit závěry na základě vlastních pozorování. Tentokrát společnost SpaceX vysílání zatím nepotvrdila, ale oznámil to portál Space.com.

Zdroj: Space