Je Mount Everest skutečně nejvyšší horou na Zemi?

Není žádným tajemstvím, že Mount Everest, klenot nepálské himálajské koruny, je nejvyšší horou světa. Je to jeden z těch faktů, které se vžily v dětství, stejně jako vědomí, že Neil Armstrong byl prvním člověkem, který se prošel po Měsíci, nebo že modré velryby jsou největší savci, kteří kdy žili. Možná vás tedy překvapí, že za nejvyšší vrcholy Země by se daly považovat i jiné, záleží jen na tom, jak je měříte, píše portál Live Science.

Jaká je tedy nejvyšší hora světa, posuzováno podle různých parametrů – včetně nejvyšší podle nadmořské výšky, nejvyšší od základny k vrcholu a nejvyšší podle toho, že je nejvzdálenějším bodem od středu Země?

Mount Everest, který se nachází hluboko v podhůří Mahálangúr, je bezpochyby nejznámější a nejlákavější ze všech hor naší planety. Everest, známý také jako Čomolungma, což v tibetštině znamená „Bohyně matka světa“, byl poprvé zdolán 29. května 1953 nepálským šerpou Tenzingem Norgayem a Novozélanďanem Edmundem Hillarym a od té doby na něj úspěšně vystoupilo přibližně 4000 lidí. Podle deníku The Guardian si hora od roku 1922, kdy se začaly vést záznamy, vyžádala také více než 300 obětí na životech.

Vědci měřili Mount Everest v posledních desetiletích mnohokrát, ale podle posledního odhadu, který byl oznámen v listopadu 2021, dosahuje výšky 8 848,86 metru. Je to docela působivá výška, ale vyvolává to otázku: Proč při určování nejvyššího vrcholu světa používáme „nadmořskou výšku“?

„Pro srovnatelnost měření je nutné mít konzistentní základní linii,“ uvedl pro Live Science Martin Price, profesor a zakládající ředitel Centra pro horská studia na univerzitě ve Skotsku.

„Historicky, a dokonce i nyní, se nadmořská výška obvykle udává jako výška nad průměrnou hladinou moře,“ uvedl Price. „To však musí být vztaženo ke standardní střední hladině moře, která musí být definována. Hladiny moří jsou v různých částech světa různé a mění se v důsledku klimatických změn.“

Výsledkem je, že „nadmořská výška se nyní měří ve vztahu k matematicky definovanému geoidu Země,“ uvedl. Geoid je podle Národního úřadu pro oceán a atmosféru „model globální průměrné hladiny moře, který se používá k přesnému měření výšky povrchu“. Tento průměr se používá ke zjišťování výšky hor, což někdy vyžaduje, aby letadlo přeletělo „nad horou tam a zpět v řadě rovnoběžných linií a změřilo, jak moc gravitace působí na její vrchol“, uvádí GIM International. Tato měření ve spojení s údaji GPS poskytují neuvěřitelně přesné údaje o nadmořské výšce.

Všechny hory se tedy měří od hladiny moře, především kvůli pohodlí a konzistenci, ale co kdyby se měřilo jednoduše od základny k vrcholu? Byl by Everest stále na vrcholu žebříčku?

Odpověď zní ne. Tato čest by připadla Mauna Kea, neaktivní sopce na Havaji. Přestože její vrchol je v nadmořské výšce 4 205 m, což je podle National Geographic méně než polovina výšky Everestu, většina Mauna Kea je ukryta pod hladinou moře. Měřeno od základny k vrcholu je Mauna Kea podle údajů United States Geological Survey vysoká 10 211 m, což ji řadí o hlavu a patro výš než Mount Everest.

Měli bychom tedy Mauna Kea považovat za nejvyšší horu na Zemi?

„Záleží na úhlu pohledu,“ řekl Price. „Kdyby na naší planetě nebyly oceány, nebylo by o čem diskutovat! Mohli byste to porovnat s nejvyššími horami na jiných tělesech naší sluneční soustavy, které nemají oceány.“

Další uchazeč, hora Chimborazo v Ekvádoru, se může pochlubit vrcholem, který je nejvzdálenějším bodem od středu Země.

Chimborazo není nejvyšší horou v Andách, není ani v první třicítce, ale její blízkost k rovníku je to, co dělá rozdíl. Země není dokonalá koule, technicky vzato je to oblý sféroid, a podél rovníku se vyklenuje. Je to důsledek síly, kterou vytváří rotace Země. Podle Goddardova střediska vesmírných letů NASA to znamená, že mezi polárním poloměrem planety (6 356,75 km) a rovníkovým poloměrem (6 378,14 km) je rozdíl 21,39 km.

Chimborazo se nachází pouhý 1 stupeň jižně od rovníku, kde je nejvýraznější vyboulení Země. Tato geografická zvláštnost znamená, že vrchol Chimboraza je vzdálen 3 967 mil od zemského jádra, takže je od středu planety vzdálen o 2 072 m více než vrchol Everestu.

Mount Everest je nejvyšší horou nad mořem, zatímco Mauna Kea se s jistotou může pyšnit titulem nejvyšší hory světa (pokud nebereme v úvahu hladinu moře). Bylo by obtížné obhájit, že Chimborazo je nejvyšší, ale „vše je otázkou perspektivy,“ připustil Price.

Ať už si vyberete jakoukoli horu, její výška bude blednout ve srovnání s marsovskou Olympus Mons, největší známou sopkou ve sluneční soustavě. Podle NASA má výšku přibližně 25 km, což je téměř třikrát více než Everest, a základnu o průměru 601,9 km, což je přibližně stejná vzdálenost, jaká dělí San Francisco a Los Angeles (616,5 km).

Zdroj: Live Science