Kdy spadne šikmá věž v Pise? Vědci to nedokážou odhadnout, nepomáhá ani obří olověné závaží

Miliony turistů se každý rok hrnou k šikmé věži v Pise, která se naklání a vzdoruje gravitaci. Jak dlouho ale tato ikonická italská atrakce ještě vydrží?

Stavba zvonice na Piazza del Duomo neboli Katedrální náměstí začala v roce 1173. Již od prvních několika pater si stavitelé věže všimli sklonu k jihu. Hlavní viník? Poddajná půda pod nimi narušená vysokou hladinou podzemní vody v této oblasti. „Místo toho, aby stavbu ukončili, pokračovali ve své kreativitě. Postavili každé patro pod úhlem, aby se pokusili korigovat sklon,“ uvedl Gabriele Fiorentino, výzkumný pracovník z University of Bristol ve Spojeném království.

Sklon věže se postupně zvětšoval na 5,5 stupně až musela italská vláda v roce 1990 jmenovat komisi expertů, aby pomohla zachránit historickou památku. „Je to jeden ze symbolů Itálie,“ řekl Fiorentino pro Live Science

Vědci rozhodli připevnit 600tunové olověné závaží k základně věže, ale naklánění se nezastavilo. A to ani poté, co přidali dalších 300 tun olova spolu se zemními kotvami. 

Podle Gabriela Fiorentina jsou ale všechny zásahy jen dočasným řešením a nelze vůbec odhadnout, jak dlouho ještě šikmá věž bude stát. Přestože se už neplánují žádné fyzické zásahy, věž je neustále monitorována přístroji, které měří její sklon, aby se zachovala její bezpečnost. Kdy zmizí jeden ze symbolů Itálie nikdo neví.

Zdroj: Live Science