Jaký důchod berou čeští politici? Tipněte si, kdo dostává přes sto tisíc (není to Zeman)
Finanční zajištění českých politiků po ukončení kariéry ve veřejných funkcích je téma, které zaujme nejednoho občana. Přeci jen, kdo z nás by nechtěl vědět, jaké finanční výhody si bývalí mocnáři užívají na zaslouženém odpočinku. Pro mnohé z nich se totiž důchod rovná nejen běžné penzi, kterou dostává každý pracující občan po dosažení důchodového věku, ale také různým dalším příspěvkům, které plynou z funkcí, jež zastával.
Když se řekne „český politik v důchodu“, možná si představíte solidní penzi, která jim umožní královský odpočinek po letech ve službách státu. Avšak vždy tomu tak rozhodně není.
Václav Havel si užíval trojnásobek tehdejší běžné penze
Václav Havel, ikona sametové revoluce, dramatik, disident a první prezident České republiky. V roce 2003, krátce po odchodu z prezidentského úřadu, pobíral Havel měsíčně 22 000 Kč. Pro srovnání: průměrný plat se tehdy pohyboval okolo 15 000 Kč a průměrný důchod sotva dosahoval 7 000 Kč. Havlův důchod tak byl více než trojnásobkem průměrného důchodu a výrazně převyšoval i průměrnou mzdu.
Prezident však prohlásil, že jde spíše o „kapesné“. Zda to myslel vážně, nebo šlo o ironický komentář k tehdejší ekonomické situaci, se můžeme jen domnívat. Pravdou ale zůstává, že i s „kapesným“ ve výši 22 000 Kč se Havel měl v porovnání s běžným občanem nadstandardně.

Pojďme si Havlův život a kariéru shrnout v kostce. Narodil se v roce 1936 v Praze do prominentní rodiny. Komunistický režim mu však znemožnil studovat humanitní obory. Přesto se stal jedním z nejvýznamnějších českých dramatiků 20. století. Jeho hry, jako například Zahradní slavnost či Audience, se staly symbolem absurdního divadla a kritikou totalitního režimu. V 70. a 80. letech se Havel aktivně zapojil do disentu. Stal se jedním z mluvčích Charty 77 a byl opakovaně vězněn. Jeho neúnavný boj za lidská práva a svobodu projevu mu vynesl mezinárodní uznání.
Po sametové revoluci v roce 1989 byl Havel zvolen prezidentem Československa a později, po rozdělení federace, i prezidentem České republiky. Ve funkci hlavy státu působil až do roku 2003. Během svého prezidentství se zasloužil o integraci České republiky do NATO a Evropské unie. Václav Havel zemřel v roce 2011.
Andrej Babiš byl svým důchodem zklamaný
Miliardář, expremiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš zažil pořádný šok, když mu přišel výměr důchodu. Místo očekávaných padesáti až šedesáti tisíc korun mu stát přiznal pouhých 19 000 Kč! Po valorizacích se sice částka vyšplhala na cca 22 000 Kč, ale i tak je to pro magnáta Babišova formátu malá částka, vzhledem k tomu, co si představoval.
Samotný Babiš se nechal slyšet, že je z výše důchodu zděšený, a to přesto, že na daních odvedl stamiliony. „Konečně mi teďka vyměřili důchod. Víte, kolik mám důchod? Já jsem myslel, že budu mít padesát, šedesát tisíc. Mám 19 tisíc důchod. A já říkám: ale však jsem zaplatil 322 milionů na daních!“ rozčiloval se Babiš. Avšak i s jeho miliardovým majetkem a podnikatelskými aktivitami je 22 tisíc korun měsíčně pro běžného důchodce nadprůměrných.
Navzdory svému rozčarování se Babiš rozhodl, že svůj důchod věnuje matkám samoživitelkám, stejně tak, jako pravidelně věnuje svůj politický plat. Tento velkorysý krok vzbudil u veřejnosti smíšené reakce. Někteří oceňují Babišovo gesto, jiní ho vnímají jako pouhou snahu o vylepšení image. Ať už jsou Babišovy motivace jakékoli, faktem zůstává, že jeho důchod poputuje na dobrou věc.
Zajímavostí také je, že Babiš má nárok i na slovenský důchod, vzhledem k tomu, že značnou část svého života pracoval na Slovensku, respektive v tehdejším Československu. Zatím není jasné, jakou částku mu sousedský stát přizná.
Nejvyšší důchod pobírá Vladimír Špidla
Možná si vzpomínáte na Vladimíra Špidlu, poměrně nenápadného premiéra s brýlemi. Možná už se vám z paměti vytratil, ale jeho důchod rozhodně nenápadný není.

Zatímco běžní smrtelníci obrací každou korunu a s hrůzou sledují rostoucí ceny, Špidla si může spokojeně mnout ruce. Jeho měsíční příjem totiž atakuje neuvěřitelných 130 000 Kč. To je víc, než bere kdejaký manažer velké firmy, a dokonce i víc, než dostává prezident na rentě.
Tajemství tkví v Špidlově evropské kariéře. Po odchodu z premiérského křesla se totiž stal eurokomisařem. A tahle funkce se mu vyplatila. Kromě běžného starobního důchodu, který se pohybuje kolem 20 000 Kč, inkasuje totiž každý měsíc ještě 110 000 Kč právě z Bruselu.