Jak vyzrát na energetickou krizi aneb Které spotřebiče požírají nejvíce energie?

Elektřina je stále dražší a vláda nás nabádá, abychom s ní šetřili. Abyste mohli výrazně snížit spotřebu elektřiny ve vaší domácnosti, je nutné si uvědomit, které spotřebiče spotřebovávají nejvíce elektřiny.

Šetření se letos pro mnoho lidí stává nepříjemnou nutností. Ještě před rokem se mnozí z nás nesnažili snížit spotřebu energie v domácnosti. Nyní, když všude slyšíme o skokovém zvýšení cen elektřiny, jsme mnohem ochotnější hledat způsoby, jak snížit naše účty za elektřinu.

U našich východních sousedů v Polsku proběhl zajímavý výzkum na téma, který spotřebič spotřebuje nejvíce elektřiny. Na výběr byla jedna ze tří možností: pračka, myčka a indukční sporák. Většina dotázaných neznala správnou odpověď. Z toho lze usuzovat, že by pro lidi bylo obtížné změnit své návyky tak, aby se to projevilo ve vyšších účtech za elektřinu.

55 % respondentů označilo sušičku prádla za spotřebič, který spotřebuje nejvíce energie za hodinu provozu. Zajímavé je, že tato odpověď byla tím častější, čím vyšší byl věk dotazovaných. Ve věkové skupině 15-24 let ji uvedlo 48 procent respondentů a ve skupině 55+ dokonce 60 procent.

Nejvíce elektřiny však spotřebuje jiný spotřebič. Jedná se o indukční vařič. Správnou odpověď uvedlo 35 procent respondentů. Na tuto otázku správně odpověděli častěji muži (43 %) než ženy (32 %).

Indukční sporák – největší žrout

Polská energetická společnost PGNiG připravila analýzu zaměřenou na energeticky nejnáročnější spotřebiče v našich domácnostech. Výpočty předpokládají, že indukční varná deska se používá každý den v roce, přičemž se předpokládá, že hořáky o příkonu 2300 W a 1800 W se používají každý den po dobu 30 minut.

To znamená denní spotřebu 2,05 kWh. Za předpokladu, že jedna kilowatthodina stojí v současnosti přibližně 4 Kč, stojí nás denní provoz indukčního vařiče 8,19 korun. To znamená, že ročně budeme muset za jeho používání zaplatit 2 986 korun.

Mnoho rodin jistě využívá indukční varné desky déle než 30 minut denně, jen příprava večeře může trvat déle a lze přidávat další jídla. Přesný výpočet však závisí jak na modelu indukční varné desky, tak na zvyklostech a potřebách jejích majitelů.

Zdroj: Gadzetomania