Jak budeme v budoucnu nabíjet chytré telefony?

Když musíte svůj nový smartphone odnést do zásuvky už po jednom dni, s láskou vzpomínáte na staré telefony Nokia, které jste museli nabíjet jen jednou týdně.

Přání, aby současné baterie vydržely podobně dlouho, se však v dohledné době nesplní. Jednak proto, že energetický hlad chytrých telefonů zůstane na vysoké úrovni, a jednak proto, že průlom ve vývoji baterií připravených pro sériovou výrobu je v nedohlednu.

Rychlé nabíjení
Výrobci mobilních telefonů se proto alespoň snaží, aby nabíjení baterie bylo co nejrychlejší a nejpohodlnější. Před několika dny proto výrobce chytrých telefonů Xiaomi představil technologii nabíjení, která nabíjí telefon výkonem 200 wattů. Za 8 minut je smartphone plně nabitý, tvrdí Xiaomi. Než bude tato technologie připravena k uvedení na trh, uplyne pravděpodobně ještě nejméně rok.

Chytrý telefon, který lze v současné době nabíjet nejrychleji a který je skutečně k dispozici, je Vivo iQOO 7. Nabíjí se pomocí 120 wattů na kabelu a má být plně nabitý za 15 minut. Extrémně vysoký nabíjecí výkon je však v současné době instalován pouze v modelu, který je dostupný pouze v Číně.

V současné době jsou v Česku k dispozici telefony, které umožňují rychlé nabíjení s maximálním výkonem 67 wattů. Xiaomi Mi 11 Ultra slibuje úplné nabití za pouhých 36 minut.

20 procent za 5 minut
Jak ukázal test, smartphone lze nabít z 0 na přibližně 20 % za pouhých 5 minut. To se hodí zejména tehdy, když jste na cestách a baterie se blíží ke konci své životnosti.

Nabíjení bez spleti kabelů
Bezdrátové nabíjení představuje obzvláště praktickou alternativu ke klasickému kabelovému nabíjení. Chytré telefony, sluchátka nebo chytré hodinky jsou umístěny na tzv. nabíjecí podložce. Baterie zařízení se pak nabíjí indukčně. U bezdrátového nabíjení je nabíjecí výkon zpravidla výrazně nižší, což znamená, že nabíjení trvá mnohem déle. Ale ušetříte si nepříjemné zamotávání kabelů.

Bezdrátové nabíjení pomocí nabíjecí podložky je ideální zejména v kanceláři, v restauraci, v autě nebo na nočním stolku. Někteří výrobci nábytku již na tuto vlnu naskočili a nabízejí nábytek s integrovanou nabíjecí podložkou. Aby bylo možné mobilní telefon nabíjet bezdrátově, musí to smartphone podporovat. Nezbytná je také odpovídající nabíjecí podložka.

Nabíjení na dálku
Bezdrátové nabíjení na delší vzdálenosti je v současnosti stále ještě snem budoucnosti, ale již je možné díky prototypům. Chytrý telefon nemusí ležet na nabíjecí podložce, lze jej nabíjet ze vzdálenosti několika metrů pomocí centrální nabíjecí stanice.

Tuto technologii lze využít například na akcích, v kavárnách nebo kancelářích. Výrobci Xiaomi a Oppo již takový systém nabíjení ukázali. Zatím však není jasné, kdy bude skutečně k dispozici.