Íránského jaderného vědce zlikvidoval odstřelovací systém s umělou inteligencí

Nejvyšší íránský jaderný vědec Mohsen Fakhrizadeh byl zavražděn odstřelovací puškou s podporou umělé inteligence, kterou na dálku ovládali izraelští agenti, napsal server Futurism.

To potvrzuje výpověď íránských Revolučních gard, kdy tvrdily, že vědce zabil inteligentní satelitem řízený kulomet, když vezl svou ženu do jejich venkovského domu východně od Teheránu. Fakhrizadeh byl nejméně čtyřikrát střelen inteligentní puškou, která byla ukryta v pickupu kousek od něj.

Chytrá zbraň

Zbraň spolu s pokročilým robotickým přístrojem vážila zhruba tunu. Izraelští agenti zbraň a její části po částech propašovali do Íránu a poté ji znovu sestavili. Celý systém byl poté namontován na korbu pickupu, který obsahoval několik kamer, aby izraelští operativci měli dokonalý přehled o okolí. Nákladní vůz byl rovněž naplněn výbušninami, aby bylo možné vyhodit do povětří případné důkazy po dokončení mise nebo po jejím prozrazení.

Samotná zbraň byla spojena s izraelským řídicím střediskem prostřednictvím satelitního komunikačního relé. Tam mohl operativec zbraň ovládat a zaměřovat na cíl prostřednictvím počítačové obrazovky.

Moderní válka

Ačkoli pickup po atentátu explodoval, nepodařilo se mu systém inteligentní pušky zničit k nepoznání. To umožnilo íránským revolučním gardám dát dohromady, co se stalo a tím vrhnout světlo na novou znepokojivou realitu moderní války.

„Nebyl to obyčejný teroristický útok, aby někdo přišel, vystřelil a utekl,“ řekl vědcův syn Hamed Fakhrizadeh ve státní televizi. „Jeho vražda byla mnohem složitější, než jak ji znáte a jak si myslíte. Pro íránskou veřejnost byl neznámý, ale ti, kteří jsou nepřáteli íránského rozvoje, ho znali velmi dobře.“

Zdroj: futurism.com