Iránci skrývají své letectvo pod zem, dokončili obří komplex Orel 44

Írán oficiálně oznámil dokončení podzemní základny letectva Orel 44, která je dostatečně velká pro umístění letadel a dronů. Kde se základna přesně nachází, je tajné, jak píše server Wonderful Engineering.

Írán již dříve zveřejnil oficiální videa a fotografie podobných podzemních základen s ozbrojenými bezpilotními letouny a balistickými raketami. Základna Eagle 44 je však první svého druhu, o níž je známo, že se v ní nacházejí stíhací letouny. Írán její přesné umístění nezveřejnil.

Základna se skládá z různých prvků, jako je pohotovostní prostor, velitelské stanoviště, hangáry pro bojová letadla, středisko oprav a údržby, navigační a letištní zařízení a palivové nádrže. V podzemních objektech jsou umístěny stíhačky.  Írán tvrdí, že do těchto tunelů žádná nepronikne žádný typ bomby

Na základně jsou podle všeho skutečně umístěny stíhačky F-4 Phantom. Ty lze vidět na videu, jak se rozjíždějí a pojíždějí tunely na přistávací dráhu mimo podzemní objekt. Letouny F-4 byly získány ze Spojených států ještě před íránskou revolucí v roce 1979. Stíhačky jsou vyzbrojeny řízenými střelami dlouhého doletu, což naznačuje, že Írán hodlá své letouny v případě útoku použít spíše k zasažení pozemních nebo námořních cílů než k protivzdušné obraně a vzdušnému boji.

Íránské letectvo se potýká s problémy kvůli dlouhodobým sankcím a zbrojním embargům, ale letectvo se stále snaží udržet tyto typy ve službě a zahájilo dokonce několik programů na jejich obnovu a modernizaci. Irán také začal vyrábět vlastní stíhačky HESA Kowsar a HESA Saequeh, ale podle odborníků jde v podstatě upravené a vylepšené americké stroje Tiger-5, které má Irán rovněž ve své výzbroji. Z Ruska má Irán dostat zhruba dvě desítky strojů Su-35, ale vzhledem k současné situaci je nejasné, kdy a zda vůbec je bude schopno Rusko dodat.

Zdroje: forbes.com, wonderfulengineering.com