Intimní vztahy s humanoidními roboty budou možná součástí naší budoucnosti

Současní vědci experimentují s robotickými milenci, kteří simulují city a vyvolávají v lidech silné sexuální a emocionální reakce. Jsme však schopni se zamilovat do nemyslícího stroje? S ohledem na pokrok v nových technologiích a na osamělost, plynoucí i ze současné epidemie, to není zcela vyloučeno, tvrdí podle serveru ORGE vědci.

V moderním světě, kde komunikujeme více online než fyzicky, není představa intimního vztahu s roboty úplně absurdní. Průzkumy naznačují, že v dnešní době mnoho mladých lidí častěji provozuje sex online formou, než aby skutečně navazovali osobní intimní vztahy.

David Levy, autor knihy Láska a sex s roboty, ve své provokativní knize tvrdí, že „láska s roboty bude stejně normální jako láska s jinými lidmi. Už nyní existuje velká poptávka ze strany lidí, kteří mají v životě prázdno, protože nemají koho milovat a nemají nikoho, kdo by miloval je. Myslím, že to bude úžasná služba lidstvu.“

Doktorka Laura Bermanová, profesorka na americké Northwesternské universitě, se zmiňuje o výhodách a přínosu budoucího využití humanoidů. „Existuje celá populace lidí, kteří jsou sociálně, emocionálně nebo fyzicky izolovaní. Pro tyto lidi bude tato technologie darem z nebes,“ řekla.


Bonnie Nardiová, profesorka na katedře informatiky Kalifornské univerzity v americkém Irvine, tvrdí, že v dnešní době většina lidí nevěří, že by se mohli zamilovat do svého počítače. „Na druhé straně si ale přejí, aby láska byla jednodušší, programovatelná a dosažitelná. A proto mnoho lidí počítače svádějí, jsou totiž přesně takové,“ říká.

Existují také názory, že pro starší a přestárlé lidi mohou být vztahy s umělou inteligencí jedinou šancí, jak najít hluboké pouto nebo uspokojit své sexuální potřeby. Roboti by také mohli být pro společnost velkým přínosem v oblasti péče.

Některé teorie dokonce tvrdí, že by robot mohl oživit milostné potřeby stávajících párů. Pokud by vznikl manželský trojúhelník s robotickým partnerem, byl by tento syntetický milenec méně nebezpečný pro rozpad základního partnerského vztahu. Jedním z důvodů by byl malý důvod k žárlivosti.

Zatím to vypadá, že bude trvat několik desetiletí, než se podaří vyvinout humanoidního společníka schopného projevovat dostatečně věrohodné emoce. Odborníci si trvají na tom, že předpokladem k úspěchu je hranice, kdy uvěříme, že robotický partner má vlastní rozum, cit a život. Zdá se tedy, že k citlivému a starostlivému robotickému milenci máme ještě hodně daleko.

Na stole zůstává ležet ještě spousta otazníků. Mohou humanoidní technologie změnit náš přístup k sexu a vztahům? Jaké budou dopady používání lidských robotů na společnost? Dokáží roboti nahradit skutečnou lásku mezi lidmi, která je s námi na světě od nepaměti?

Zdroj: orge.medium.com