Hybridní zatmění Slunce. Blíží se jeden z nejvzácnějších astronomických úkazů

Hybridní zatmění Slunce je mimořádně vzácný jev, který se obvykle vyskytuje několikrát za století. Bohužel podmínky pro jeho pozorování nebudou všude stejné. Zatmění nebude viditelné z Česka. Naštěstí možností jsou online přenosy, které jsou náhradou za pozorování na skutečné obloze. Vysvětlíme vám, kdy a kde ho můžete sledovat.

Poslední hybridní zatmění Slunce proběhlo v roce 2013. Nyní proběhne 20. dubna 2023. Další nastane až v roce 2031 a další až v roce 2164. Z tohoto důvodu hraje datum 20. dubna 2023 pro příznivce astronomických pozorování důležitou roli.

Hybridní zatmění Slunce je něco mezi úplným a prstencovým zatměním. Dochází k němu když Měsíc vrhající svůj stín na naši planetu je v takové konkrétní vzdálenosti od Země, že v důsledku zakřivení Měsíce je na jednom místě jeho vzdálenost od povrchu možnost pozorovat úplné zatmění, ale na jiných místech je již vzdálenost příliš velká a nastává zatmění prstencové.

Bohužel ne všude bude úkaz dobře viditelný. Nejlepší podmínky pro jeho pozorování budou v jižním Pacifiku a také v Austrálii, na Východním Timoru a v Indonésii. Web Space však upozorňuje, že na Zemi jsou pouze dvě místa, odkud bude možné pozorovat hybridní zatmění přecházející z prstencového do úplného a poté zpět do prstencového. Obě se nacházejí v Tichém oceánu.

Podle serveru Space začne zatmění 20. dubna ve 21:36 EDT, tedy 21. dubna ve 3:36 pro Česko. Jeho konec však nastane ve 2:59 EDT, tedy v 8:59 českého času. Zájemci o hybridní zatmění Slunce mohou využít bezplatných online přenosů. Odkaz na jeden z nich je uveden níže.

Zdroj: Space