Jedinečný červencový úplněk. Do superměsíce zbývá jeden den

V úterý 12. července dosáhne Měsíc v roce 2022 nejbližšího bodu k Zemi. To znamená, že na noční obloze bude k vidění působivý Superměsíc, jak informuje server Space. Proto stojí za to věnovat pár chvil pohledu na oblohu.

července ve 20:38 našeho času dosáhne Měsíc perigea, bodu na oběžné dráze, který je nejblíže Zemi. V tomto případě bude její vzdálenost od naší planety 357 264 km. Poloha Měsíce vůči Zemi z něj udělá jedinečnou podívanou, během níž se bude zdát, že je jasnější a větší než obvykle.

Superměsíc 2022 – Kdy a jak ho sledovat?

Odborníci z NASA se domnívají, že během této události, nazývané superúplněk nebo superúplněk, máme dojem, že stříbrný glóbus svítí až o 30 % jasněji a je o 14 % větší než v apogeu. Samotný termín superměsíc poprvé použil v roce 1979 astrolog Richard Nolle, který jím označil okamžik, kdy se Slunce, Měsíc a Země nacházejí v přímce vůči sobě a Měsíc je v perigeu.

Za zmínku stojí, že nádherný Měsíc bude viditelný nejen 12. července, ale také den předtím a den poté. Za příznivých povětrnostních podmínek bude superúplněk dobře viditelný z kteréhokoli místa v Česku. Ještě lepších výsledků dosáhnete, když se vydáte mimo město, mimo vysoké budovy a jasná světla velkoměsta. K pozorování úkazu nejsou potřeba žádné speciální nástroje, ale fanoušci astronomie mohou sáhnout po amatérských nebo profesionálnějších dalekohledech. Je to také skvělá příležitost k pořízení zajímavých fotografií.

Červenec je bohatý na pozoruhodné astronomické úkazy. Prakticky celý červenec bude nad Českem přelétávat Mezinárodní vesmírná stanice. Kromě toho se 14. července k naší planetě přiblíží kometa C/2017 K2 (PanSTARRS) a 27. července nastane maximum meteorického roje Akvaridy v jižní deltě.

Zdroj: space.com