Husarský kousek ukrajinské techniky. FPV dron dokáže trefit otevřené víko ruského tanku za jízdy

Ukrajinská armáda začala vybavovat bezpilotní letouny FPV improvizovanými granáty (RPG) s cílem zasáhnout ruské tanky, jak uvádí web DronXL.

Tyto FPV drony je podstatně obtížnější řídit na dálku než například drony DJI Mavic 3, které jsme viděli používat během konfliktu mezi Ukrajinou a Ruskem. O to víc je obdivuhodné, že dokáže takovýto dron za letu trefit přesně víko projíždějícího ruského tanku.

FPV drony jsou nyní hojně využívány společně s náboji RPG-7 připevněnými k těmto kvadrokoptérám. Skutečnost, že jsou na FPV drony připevněny náboje RPG-7 (Rocket-Propelled Grenade-7), jim dodává jedinečnost, vzhledem k tomu, že tyto výbušniny jsou určeny k ničení opevněných pozemních cílů.

Operátoři dronů FPV musí nosit specializované brýle, aby mohli dron navádět na cíl.

Jak fungují raketové granáty RPG-7?

Protitankový granátomet RPG-7 je robustní, jednoduchý a smrtící. Je také velmi oblíbený. V dnešní podobě je RPG-7 výsledkem mnoha let revizí a úprav. Po „původním“ RPG – založeném na německé protitankové zbrani Panzerfaust – následovaly nakonec RPG-2, RPG-3 atd. Ve skutečnosti sice RPG-4 prošla polními zkouškami v roce 1961, ale ještě téhož roku byly zveřejněny výsledky testů novějšího modelu RPG-7, který však měl mnohem lepší dostřel a schopnost prorážet pancíř. V roce 1961 to tedy byl model RPG-7, nikoliv RPG-4, který sovětské ozbrojené síly přijaly do skutečného použití., jak uvádí web How Stuff Works.

Jak již víme, použití RPG-7 na dronech není typickým použití této střely. Původně byla sestrojena tak, aby operátor nebo dělostřelecký asistent vzal hnací nálož (booster) a našroubuje ji na konec hlavice. V podstatě se jedná o stabilizační trubku. Zadní konec stabilizační trubky kryje kontejner. Uvnitř kontejneru je kolem stabilizační trubky omotána nitroglycerinová střelná lahev a do konce stabilizační trubky je napěchována zápalná náplň nebo nálož střelného prachu.

Obsluha RPG nebo dělostřelec pak vezme tuto sestavenou dělostřeleckou výzbroj a naloží ji do předního konce odpalovacího zařízení RPG tak, aby se srovnala se spoušťovým mechanismem.

Zdroj: redakce, dronexl.co, science.howstuffworks.com