Hubbleův vesmírný dalekohled spatřil úlomky asteroidu, který zničila sonda NASA

Týden nebo dva poté, co kosmická sonda NASA narazila do asteroidu, spatřili vědci něco nečekaného: Vesmírné skále „narostly dva ocasy“, jak píše server Space.

Mise DART (Double Asteroid Redirection Test) narazila 26. září do malého asteroidu Dimorphos, aby otestovala potenciální techniku ochrany Země před asteroidem na kolizním kurzu s naší planetou. Během dvou dnů tlak slunečního záření vytlačil úlomky dopadu do ohonu, podobného ohonu komety, dlouhého přibližně 10 000 kilometrů.

Nyní však nový snímek z Hubbleova vesmírného dalekohledu ukazuje, že asteroidu Dimorphos vyrostl ne jeden, ale hned dva „ocasy“, což pracovníci NASA ve svém prohlášení označili za nečekaný vývoj.

Druhý „ocas“ vznikl někdy mezi 2. a 8. říjnem, uvádí se v prohlášení NASA. Hubbleův teleskop pozoroval planetku od dopadu 18krát. Astronomové již viděli, že se podobné dvojité ocasy vyvinuly u komet, takže vývoj není úplným překvapením. Přesto si vědci podle NASA zatím nejsou jisti, jak přesně druhý ohon vznikl.

Skutečnost, že Dimorphos ztratil dostatek materiálu na vytvoření tak velkého ohonu, odráží závažnost dopadu. Hlavním cílem mise DART bylo změřit, kolik času srážka ukrojila z dráhy Dimorphosu kolem větší planetky Didymos. Mise musela zkrátit dráhu, která původně trvala 11 hodin a 55 minut, o 73 sekund, ačkoli vědci před příletem odhadovali, že změna mohla být až v řádu desítek minut. Místo toho se oběžná dráha zkrátila o 32 minut, oznámili pracovníci mise na začátku tohoto měsíce.

Zdroj: space.com