Hřebíčkový olej pomáhá hubit komáry

Nejlepší metodou omezení přenosu nemocí přenášených komáry je hubení jejich larev, což však často vyžaduje použití syntetických insekticidů. Nová studie nyní navrhuje způsob, jak zvýšit účinnost levnější a déle působící alternativy – hřebíčkového oleje, píše server New Atlas.

Díky chemické sloučenině, která je v něm obsažena a je známá jako eugenol, je hřebíčkový olej již známý svou schopností zlikvidovat larvy komárů, pokud se přidá do stojaté vody. Nejenže je olej bezpečný pro životní prostředí, ale hřebíček, z něhož se vyrábí, je levný a snadno dostupný v oblastech, kde jsou rozšířeny nemoci přenášené komáry, jako jsou malárie, zika a horečka dengue.

Bohužel obvykle není tak okamžitě účinný jako drsnější syntetické insekticidy. Tyto insekticidy však mají své vlastní problémy. Nejenže se hromadí v půdě, vodě a potravinách, což může způsobit zdravotní problémy lidem i volně žijícím živočichům, ale komáři si na ně obvykle časem vytvoří rezistenci.

Protože to není případ hřebíčkového oleje, vědci se rozhodli zvýšit jeho schopnost zabíjet larvy. Po experimentech s přidáváním různých synergických chemických látek k eugenolu získávanému z hřebíčku bylo zjištěno, že kapalná organická sloučenina s názvem piperonyl butoxid (PBO) má obzvláště výrazný smrtící účinek na larvy komárů Aedes aegypti. 

Je třeba poznamenat, že zatímco PBO je považován za minimálně toxický pro člověka, je vysoce toxický pro vodní bezobratlé a pulce, proto by se jeho použití mělo v ideálním případě omezit na louže, kde se komáři často rozmnožují, na rozdíl od větších bažin nebo rybníků.

Zdroj: newatlas.com