Grom-2 je ukrajinským ekvivalentem ruských raket Iskander. Zbraň financovala Saudská Arábie a Emiráty

Balistická střela Grom-2 je ekvivalentem ruských raket 9K720 Iskander. Vývoj střely u ukrajinské firmy Yuzhnoye Design Bureau 2003 zadala a kompletně financovala Saudská Arábie a Emiráty. V roce 2016-2018 se objevila první videa a výsledky testů. Vysvětlujeme, co je střela Grom-2 a jaké jsou její schopnosti.

Zbraň je postavena na raketě s pohonem na pevné palivo. Její operační dolet je 280 km, ale ukrajinské ozbrojené síly mají mít k dispozici model s prodlouženým doletem až na 500 km. Bojová hlavice o hmotnosti přibližně 500 kg může být vyrobena v monoblokovém nebo kazetovém typu, jak uvádí web Army Recognition.

Předpokládá se, že výhodou systému Grom-2 bude také nízká zjistitelnost systémy protivzdušné obrany. Grom-2 je ekvivalentem k ruské zbrani krátkého dosahu Iskander.

Vzhledem k deklarovanému doletu až 500 km by ukrajinský balistický raketový systém umožnil raketový útok na Moskvu. To by však vyžadovalo odpálení raket z oblasti na severovýchodě Ukrajiny, přímo na hranicích s Ruskou federací.

Vedoucí oddělení informací a komunikace Ministerstva obrany Ruské federace Igor Konašenkov oznámil sestřelení jedné taktické balistické rakety systému Grom-2 nad ruským územím, jak napsal server Eurasian Times. Rusové ale neposkytli důkazy o sestřelu a Ukrajina zase nepotvrdila použití systému OTRK Sapsan/Grom-2.

Zdroj: redakce, eurasiantimes.com, armyrecognition.com