Google zavádí nové funkce, které pomohou identifikovat obrázky vytvořené umělou inteligencí

Společnost Google podniká první kroky v boji proti dezinformacím, které mohou vznikat na základě obrázků vytvořených umělou inteligencí. Proto zavádí nové funkce, které pomáhají identifikovat obrázky vytvořené AI, píše web TechCrunch.

V rámci odpoledního oznámení na vývojářské akci I/O společnost představila dvě nové funkce. Ty přicházejí do vyhledávače Google a jejich cílem je pomoci lidem lépe porozumět obsahu a kontextu obrázku, který si prohlížejí ve výsledcích vyhledávání. Jedná se o přidání více informací o pozadí samotného obrázku v rámci funkce „O tomto obrázku“. Také se nově bude jednat i o označení v samotném souboru, jenž umožní označit obrázky jako „vytvořené umělou inteligencí“.

Google tvrdí, že nové funkce jsou rozšířením jejich dosavadní práce ke zlepšení vizuální gramotnosti. Chtějí tak pomoci lidem rychleji posoudit, zda je obrázek věrohodný, nebo vytvořený umělou inteligencí, napsal web Search Engine Journal.

Tyto nástroje však samy o sobě pravděpodobně nevyřeší širší problém obrázků s umělou inteligencí používaných ke klamání nebo dezinformování. Většina z nich se bude lidem zobrazovat mimo zdi společnosti Google a tam, kde tvůrci nebudou hrát podle pravidel. Později v tomto roce budou mít uživatelé k této funkci přístup také kliknutím pravým tlačítkem myši nebo dlouhým stisknutím obrázku ve webovém prohlížeči Google Chrome v mobilním i desktopovém prostředí. Funkce však bude zpočátku omezena na USA a pouze v angličtině. Kdy a v jakém provedení dorazí tato novinka i k nám do Čech, nám zatím není známo.

Zdroj: TechCrunch, Search Engine Journal