Firma Neuralink Elona Muska vyrábějící mozkové čipy se vyjádřila k tvrzení o týrání zvířat
Společnost Neuralink, kterou založil šéf společnosti Tesla Elon Musk za účelem vývoje zařízení, které propojuje náš mozek s počítačem, odmítla tvrzení o týrání zvířat, informuje web BBC.
Ve stížnosti podané minulý týden americkému ministerstvu zemědělství se uvádí, že bylo krutě zacházeno s opicemi makaky, které se používají k testování technologie. Společnost Neuralink na svém blogu uvedla, že se zvířaty pracuje „co nejhumánnějším a nejetičtějším způsobem“.
Firma doufá, že zkoušky zařízení na lidech zahájí ještě letos.
Společnost Neuralink zdůrazňuje svůj závazek k dobrým životním podmínkám zvířat: „Naším hlavním posláním je navrhnout program péče o zvířata, který upřednostňuje potřeby zvířat, a nikoliv typickou strategii budování pouze pro pohodlí lidí. „Použití každého zvířete bylo důkladně naplánováno a zváženo, aby se vyvážily vědecké objevy s etickým používáním zvířat,“ uvádí.
Stížnost podal Výbor lékařů pro zodpovědnou medicínu a týkala se „invazivních a smrtelně nebezpečných pokusů na mozku prováděných na 23 opicích“. Tvrdí se v ní, že: „Většině zvířat byla odstraněna část lebky, aby jim byly do mozku implantovány elektrody.“
Foto: Syed Ahmad/Unsplash
Dále tvrdí, že opice makak použité v experimentu byly v klecích osamoceny, utrpěly „trauma obličeje“ a měly epileptické záchvaty a infekce v místě implantátu. Některé z nich byly před použitím v pokusech utraceny, tvrdí se ve zprávě.
Výbor uvedl, že tyto informace získal z 600 stran dokumentů, které byly zveřejněny poté, co loni podal žalobu na ochranu veřejných údajů. Nyní Výbor podal druhou žalobu s cílem zajistit zveřejnění videozáznamů a fotografií opic.
Společnost Neuralink byla založena v roce 2016 a Musk ji financuje ze soukromých zdrojů. Zařízení, na kterém firma pracuje, se skládá z malé sondy tvořené tisíci elektrodami připevněnými k pružným vláknům, tenčím než lidský vlas, které mohou monitorovat aktivitu neuronů.
Zpočátku se doufá, že případné úspěšné zařízení bude moci být použito na pomoc pacientům s těžkými neurologickými onemocněními, ale pan Musk si představuje i budoucnost „nadlidského poznávání“. Firma zatím úspěšně implantovala mikročipy do mozku prasete jménem Gertruda a opice jménem Pager.
Zdroj: bbc.com