Firma Elona Muska brzy vloží lidem implantáty. Budou ovládat naše mozky

Společnost Neuralink, jedna ze společností Elona Muska, představila prototyp mozkového implantátu a robotického chirurga, který jej pomáhá implantovat. Podle jejího oznámení bude testování rozhraní mozek-počítač na lidech zahájeno za šest měsíců. Společnost Neuralink zatím testuje svůj provoz mimo jiné na opicích, jak uvádí server CNET.

Ve středu 30. listopadu se konala akce, na které Elon Musk hovořil o fungování společnosti Neuralink, konkrétně o pokroku v oblasti rozhraní mozek-počítač. Hledal i talenty, kteří by se mohli zapojit ke skupině lidí pracujících na jednom z kontroverzních miliardářových nápadů. Na akci byl představen prototyp mozkového implantátu a robotický chirurg, který nám bude v budoucnu implantovat zařízení do mozku.

Společnost Neuralink se připravuje na testování na lidech

Elon Musk věří, že implantáty pomohou léčit řadu zdravotních potíží a přispějí k naší inteligenci (zejména až umělá inteligence začne překonávat naše schopnosti). Prozatím se čipy testují na zvířatech, a to potkanech, prasatech a opicích. Na začátku roku 2021 společnost Neuralink ukázala záběry opice, která pomocí myšlenek a implantátu hrála jednoduchou videohru Pong. Elon Musk dokonce na nedávné konferenci ukázal světu záběry opice, která pomocí mozkového implantátu ovládá kurzor a píše na počítači.

Implantát Neuralink je malé zařízení o rozměrech 4×4 mm, které je s mozkem spojeno tisíci mikroskopickými vlákny. Jsou tenčí než lidský vlas a mají šířku 4 až 6 μm. Vlákna se připojují k mozku čtyřmi malými otvory vyvrtanými do lebky. Elektrody umístěné na vláknech jsou určeny ke sledování elektrických impulzů indikujících mozkovou aktivitu. Lze je použít ke čtení informací, zachycení vzpomínek a dokonce i k ovlivňování chování.

Zdroj: redakce, cnet.com