Evropský inspektor ochrany údajů chce zakázat Pegasus a sledovací software

Evropský inspektor ochrany údajů (EDPS) se vyjádřil k programu Pegasus a podobnému softwaru, který lze použít ke sledování. Stanovisko evropského inspektora ochrany údajů v této věci je zakázat tento typ platformy v Evropské unii, protože ohrožuje základy svobodné společnosti, informuje portál TechCrunch.

Pegasus vyvinula izraelská skupina NSO a tento software se v současné době používá v mnoha zemích. Nedávno se dostala do popředí zájmu poté, co byla použita ke sledování polských opozičních politiků a novinářů. K tomuto softwaru se vyjádřil evropský inspektor ochrany údajů.

Evropský inspektor ochrany údajů ve svém stanovisku navrhuje zakázat Pegasus a podobné sledovací nástroje. Podle jeho názoru by to mohlo vést k bezprecedentnímu zasahování do soukromého života občanů a otřást základy svobodomyslné společnosti.

Ve svém prohlášení zaslaném 15. února EIOÚ navrhuje zakázat vývoj a používání špionážního softwaru s funkcemi programu Pegasus ve všech členských státech. Sám inspektorát však upozorňuje, že vypracování konkrétních řešení v tomto ohledu nebude snadné.

V Evropě roste tlak proti používání nástrojů podobných programu Pegasus a proti vývoji datového systému, který by vyvažoval práva občanů. Záměrem je používat tento software především v boji proti zločinu a terorismu.

Zdroj: techcrunch.com