Evropská verze amerického systému HIMARS je ve vývoji. Euro-Plus bude mít dostřel až 499 km a bude na podvozku Iveco

Firmy KNDS a společnost Elbit Systems pracují na nové generaci dělostřeleckého systému Euro-Plus. Ten bude Evropská verze amerického systému HIMARS. Může využívat mnoho druhů raket. Některé mají dostřel až 499 km.

Raketový systém je plně modulární a bude otevřen pro modifikace v budoucnu. Systém využívá veškeré druhy raket co se používají v NATO. Ve výzbroji systému budou rakety NSM (Naval Strike Missile) a JFS-M (Joint Fire Support Missile). NSM by mohla být použita v roli střely země-země buď proti námořním plavidlům, nebo pozemním cílům s dosahem až 250 km. Střela JFS-M kombinuje možnost odpálení ze země a dlouhý dolet až 499 km. Počítá se také s využitím raket HIMARS M31 s dostřelem až 84 km.


Systém bude využívat podvozek Iveco Trakker 8×8. Univerzální odpalovací systém (PULS) je autonomní dělostřelecký raketový systém vyvinutý izraelskou společností Elbit Systems, která se zabývá obrannou technologií. Vícenásobný odpalovací raketový systém (MLRS) PULS nabízí ekonomicky efektivní řešení pro přesné odpalování řady moderních raket a střel. typickou odpalovací misi lze zahájit a provést za méně než minutu. Odpalovací zařízení bylo záměrně zkonstruováno tak, aby překlenulo rozdíly mezi různými dělostřeleckými systémy. Zatím není jasné kdy dojde k nasazení do služby.

Zdroj: redakce, militaryleak