EU udělila společnosti Apple pokutu ve výši 1,8 miliardy eur za porušování pravidel streamování

Společnost Apple dostala od EU pokutu ve výši 1,8 miliardy eur (45 miliard korun) za porušení zákonů o hospodářské soutěži v oblasti streamování hudby.

Podle Evropské komise firma znemožnila streamovacím službám informovat uživatele o možnostech platby mimo obchod s aplikacemi Apple. EU nařídila americkému technologickému gigantu Apple, aby všechna omezení odstranil. Společnost Apple uvedla, že se proti rozhodnutí odvolá, že neexistují žádné důkazy o tom, že by spotřebitelé byli poškozeni.

Podnětem k rozhodnutí Evropské komise byla stížnost švédské hudební streamovací služby Spotify, která byla nespokojena s omezením a 30% poplatkem společnosti Apple.

Spotify útočí na provizi společnosti Apple

Společnost Spotify označila pokutu udělenou společnosti Apple za důležitý moment a uvedla, že je silným signálem, že žádná společnost, dokonce ani monopol jako Apple, nemůže zneužívat svou moc k tomu, aby kontrolovala, jak jiné společnosti komunikují se svými zákazníky.

Společnost Apple uvedla, že švédská společnost jí neplatí žádnou provizi, protože své předplatné prodává na svých internetových stránkách, a nikoli v obchodě s aplikacemi. Společnost Spotify argumentovala tím, že omezení prospívají konkurenční službě společnosti Apple pro streamování hudby – Apple Music.

Zákon o digitálních trzích

Cílem zákona Evropské unie o digitálních službách je pomoci konkurenci v technologickém odvětví a pokusit se narušit pevnou pozici, kterou na trhu mají společnosti jako Apple a Google.

Technologické společnosti dostaly od srpna loňského roku šest měsíců na to, aby splnily celý seznam požadavků podle nové legislativy, jinak jim hrozí pokuta až do výše 10 % jejich ročního obratu.

Minulý týden se společnost Spotify a dalších 33 společností působících v široké škále digitálních odvětví obrátily na Evropskou komisi s novým dopisem, v němž napadly nedostatečné dodržování zákona DMA ze strany společnosti Apple.

,,Nové podmínky společnosti Apple nejenže nerespektují ducha i literu zákona, ale pokud zůstanou nezměněny, stanou se výsměchem DMA a značnému úsilí Evropské komise a orgánů EU o zajištění konkurenceschopnosti digitálních trhů,“ uvádí se v prohlášení.

Zdroj: BBC