Elon Musk ukázal, jak jeho humanoidní robot Optimus skládá tričko, po dvaceti minutách přiznal, že robota ovládá člověk

Elon Musk zveřejnil video, na kterém humanoidní robot Optimus společnosti Tesla skládá tričko, což by bylo skvělé, ale poté následoval druhý příspěvek, v němž objasnil, že video je mnohem méně působivé, než vypadá – ale to až poté, co na něj upozornili pozorovatelé.

Desítky společností nyní usilují o to, aby se rok 2024 stal rokem, kdy humanoidní roboti udělají první vratké krůčky do skladů a na tovární haly a začnou vykonávat skutečně užitečnou práci – skutečné úkoly, které nahradí lidskou práci.

Aby to však mohli dělat, budou se muset hodně naučit učit – chůze a balancování je jedna věc, ale schopnost přijímat pokyny a jít a dělat něco užitečného je věc úplně jiná.

Nyní Elon Musk reagoval tím, že ukázal robota Optimus společnosti Tesla, jak dělá něco mnohem složitějšího – vytahuje tričko z koše a úhledně ho skládá, čímž předznamenává budoucnost, v níž budou tito humanoidi základními služebníky v dobře situovaných domácnostech, kteří se budou starat o rutinní práce a všem budou dělat báječný život.

Po dvaceti minutách Musk přiznal, že robota ovládá člověk

Problém je v tom, že Optimus si tu košili neskládá sám. Řídí ho člověk, jak Musk poznamenal v navazujícím příspěvku, o nějakých 23 minut později. Nebo jinak řečeno, zhruba 20 minut poté, co žena upozornila na teleprezenční ovládací rukavici, která vykukuje do záběru, píše portál NewAtlas.

Na rozdíl mezi autonomním a teleprezenčním systémem je velký rozdíl, což z našeho pohledu dělá z Tesly docela matoucí záběry. Optimus samozřejmě dokáže cokoli od Macareny po možná i zavazování tkaniček u bot s lidským operátorem, který ho řídí – hardware vypadá, že je schopen všech druhů jemného ovládání pohybů – stejně jako mnoho dalších humanoidů v závodě. Ale to není to nejtěžší – a vlastně ani to nejužitečnější, ba ani to nejnovější. Hlavní otázkou je „co Optimus dokáže sám o sobě?“.

V příštích měsících a letech se můžeme připravit na lavinu podobných malých videí, protože humanoidi napříč všemi druhy začnou získávat základní schopnosti, pak složitější úkoly a nakonec celé samostatně řízené úlohy v dynamickém, potenciálně i chaotickém prostředí.

Aby bylo jasno, Tesla má v oblasti umělé inteligence a autonomie vážné rezervy a nepředpokládáme, že bude trvat dlouho, než si Optimus začne sám mazat máslo na chleba a ovládat elektrickou vrtačku. Ale tohle prostě nevypadá dobře.

Zdroj: redakce, NewAtlas