Elon Musk opět překvapuje. Chce postavit město na vrcholu sopky?

Elon Musk, šéf společnosti SpaceX, je známý svými neobvyklými nápady. Tentokrát jeho společnost představila projekt mimozemské kolonie, která by, podle návrhu obsaženého v nedávno prezentované animaci, mohla být vybudována v kráteru vesmírného Olympus Mons – největší sopky ve Sluneční soustavě, informuje portál SparkChronicles.

Olympus Mons je vyhaslá štítová sopka, která se tyčí asi 21 km nad průměrným povrchem Marsu a 25-27 km nad nedalekou rovinou. Díky tomu je nejvyšší horou Sluneční soustavy.

Kolonizace Marsu
V animaci, kterou společnost SpaceX představila 11. února na YouTube, vidíme raketu Starship mířící k Rudé planetě. V jednom ze záběrů přistává vozidlo na urbanizované ploše, která se nachází v místě připomínajícím vnitřek kráteru. Ačkoli Elon Musk nepotvrdil, že si pro stavbu první vesmírné kolonie vybere právě toto místo, nejnovější záběry mohou naznačovat, že o tom uvažuje.

Na čtvrteční konferenci (10. února), která se konala na kosmodromu SpaceX v texaském Boca Chica, Musk uvedl, že jeho společnost by mohla v březnu získat povolení od americké Federální agentury pro letectví (FAA). To je nezbytné pro start kosmické lodi. Úřad FAA v současné době provádí vyšetřování, zda starty raket z kosmodromu Boca Chica neovlivní životní prostředí.

Pokud regulační orgán vydá kladné stanovisko, je pravděpodobné, že Starship bude spuštěna během několika příštích měsíců. Musk zdůraznil, že si je „velmi jistý“, že raketa bude na oběžné dráze ještě letos. Dodal, že loď Starship v budoucnu dopraví lidi na Mars, kde bude možné založit kolonie.

Ačkoli není jasné, zda na vrcholu Olympus Mons nakonec vznikne mimozemská metropole, zdá se, že je to pro takový podnik příznivá lokalita. Podle odborníků rakety letící z kolonie v tak velké výšce spotřebují méně paliva. Obrovská sopka navíc může obyvatelům poskytovat bezplatnou tepelnou energii, pokud do ní budou vyvrtány vhodné vrty.

Zdroj: sparkchronicles.com