Elektrárna měla vyrábět čistou energii. V konečném důsledku vypouští více CO2 než milion automobilů

Koncem roku 2015 otevřel palivový gigant Shell elektrárnu Shell Quest ve Velké Británii na výrobu vodíku ze zemního plynu v kombinaci se speciálním systémem zachycování CO2. To mělo výrazně snížit emise oxidu uhličitého do atmosféry. Ne vše však šlo podle plánu společnosti a množství vyprodukovaných skleníkových plynů se ukázalo jako velmi vysoké, informuje deník Sky News.

Vyplývá to ze studie nevládní organizace Global Witness, která se mimo jiné zaměřuje na podporu obnovitelných zdrojů energie. Z právě zveřejněné zprávy vyplývá, že zařízení zmíněné na začátku vypouští více CO2, než pohlcuje. Společnost se nedávno pochlubila, že za pět let své existence zabránil systém zachycování a ukládání uhlíku (CSS) společnosti Shell Quest vstupu přibližně 5 milionů tun oxidu uhličitého do atmosféry.

Podle internetových stránek společnosti se zachycené znečišťující látky ukládají do speciálních podzemních úložišť 2 km pod zařízením. V dosavadní komunikaci společnosti nedošlo k žádným dezinformacím – Global Witness uvádí, že skutečně bylo zachyceno takové množství CO2. Upozorňuje však, že za stejné období vypustil Shell Quest do atmosféry 7,5 milionu tun CO2, což odpovídá uhlíkové stopě 1,2 milionu automobilů se spalovacími motory.

Global Witness poukazuje na to, že podle společnosti Shell inovativní a k přírodě šetrný závod na výrobu vodíku pro energetický průmysl absorbuje pouze 48 % veškerého znečištění, které vyprodukuje. Toto číslo klesne na pouhých 39 %, pokud se započítají i další emise skleníkových plynů z projektu Shell Quest.

V průběhu let společnost Shell opakovaně využívala tento projekt k tomu, aby ukázala, že pracuje na řešení klimatických změn, ale vzhledem k obrovskému množství vypouštěného CO2 jsou tato tvrzení jednoduše nepravdivá. Pokud pomineme PR a ekologické kampaně, je zřejmé, že vodíková elektrárna společnosti Shell produkuje více CO2, než dokáže zachytit, a přispívá tak ke klimatické krizi.

Dominic Eagleton, jeden ze zástupců organizace Global Witness, k tomu říká. Zpráva rovněž uvádí, že několik miliónů pocházelo z kanadských vládních dotací. Společnost Shell na zprávu organizace dosud nereagovala.

Navzdory těmto masivním výdajům se emise nepodařilo snížit, ale na obzoru jsou jiné, možná účinnější návrhy. Jedním z nich je speciální řešení australských vědců, kteří chtějí přeměnit CO2 na snáze skladovatelný pevný uhlík.

Zdroj: globalwitness.org, news.sky.com