Dvojice evropských kosmických sond prvního svého druhu vytvoří malé zatmění Slunce ve vesmíru

Ještě letos vypustí Evropská kosmická agentura (ESA) na oběžnou dráhu kolem Země misi Proba-3. Dvojice kosmických sond tohoto unikátního projektu se vzájemně sladí a vytvoří ve vesmíru častá umělá zatmění, která vědcům poprvé umožní téměř neomezený přístup ke studiu vnější sluneční atmosféry neboli koróny.

Nadcházející pozemské zatmění Slunce 8. dubna, kdy Měsíc dočasně zakryje Slunce, bude podle vědců mise rovněž hrát klíčovou roli při přípravě dvojice sond na jejich budoucí práci.

Mise Proba-3 zahrnuje dvojici sond známých jako Coronagraph a Occulter. Occulter se na oběžné dráze bude moci umístit mezi dalekohled Koronograf a Slunce tak, aby dokonale blokoval právě tolik slunečního světla, aby simuloval pozemské zatmění. Kamera Koronograf se tak bude moci zaměřit na korónu, která se při pohledu odděleně od zbytku Slunce jeví jako vířící moře chuchvalců plazmatu. Oběma sondám bude trvat přibližně 19,5 hodiny, než dokončí jednu vysoce eliptickou (neboli protáhlou) oběžnou dráhu kolem Země, a při každém oběhu budou šest hodin nepřetržitě ve formaci zatmění.

Při vytváření zatmění budou obě sondy od sebe vzdáleny asi 144 metrů, což znamená, že musí být dokonale sladěny, aby manévr proběhl správně. Pokud by obě sondy nebyly synchronizovány, mohl by stín Occulteru blokovat přístup světla k soustavě solárních panelů Koronografu, a tím ohrozit napájení sondy.

Během pozemských zatmění je sluneční koróna pro nás na Zemi viditelnější než kdykoli jindy, což nám umožňuje vidět věci, které by nám za normálních okolností zůstaly skryty. Například během nedávného zatmění „ohnivého prstence“, ke kterému došlo 20. dubna 2023 nad Austrálií, mohli vědci jasně vidět gigantický oblak zmagnetizované plazmy, známý jako koronální výron hmoty, který vybuchl ze Slunce.

Pozemská zatmění však trvají jen asi pět až deset minut a dochází k nim jednou až dvakrát ročně.

Dále vědci provedou závěrečný test kamer Koronografu tím, že je 8. dubna namíří na úplné zatmění Slunce, které bude viditelné na velké části území Severní Ameriky. V závislosti na tom, jak to dopadne, je nejpravděpodobnější termín startu sondy Proba-3 někdy v září, i když konkrétní datum ještě nebylo oznámeno, uvedl portál Live Science.

Pokud bude mise probíhat podle plánu, bude se start shodovat s výbušným vrcholem jedenáctiletého slunečního cyklu, známým jako sluneční maximum, který by měl být nyní v plném proudu a měl by umožnit misi začít s objevy ihned.

zdroj: Live Science