Čína masivně zbrojí. Vsadila na rakety osazené jadernými hlavicemi
Podle výroční zprávy amerického ministerstva obrany pro Kongres USA Čína urychleně zbrojí a navyšuje počet raket a jaderných hlavic. Peking to popírá, uvedl Der Standard.
Čína podle amerických ozbrojených sil výrazně urychlila rozšiřování svého jaderného arzenálu. Podle výroční zprávy Ministerstva obrany USA by tak Čínská lidová republika mohla do roku 2027 disponovat 700 funkčními jadernými hlavicemi a do roku 2030 nejméně tisíci hlavicemi.
V loňském roce americké ministerstvo zahraničí předpovědělo, že se čínský inventář jaderných hlavic do deseti let nejméně zdvojnásobí z tehdejších 200 kusů. Čína zprávu odmítla jako neobjektivní. „Zpráva vydaná americkým ministerstvem obrany, stejně jako podobné zprávy v minulosti, ignoruje fakta a je plná předsudků,“ uvedl v Pekingu mluvčí čínského ministerstva zahraničí Wang Wenbin.
Podle americké zprávy Peking investuje do svých pozemních, námořních a vzdušných jaderných systémů a buduje nezbytnou infrastrukturu na podporu tohoto rozšíření. Představitel Pentagonu označil tento vývoj za znepokojující. Podle zprávy však USA nepředpokládají, že by Čína plánovala neoprávněný jaderný útok na nepřítele vyzbrojeného jadernými zbraněmi.
Minulý měsíc Spojené státy poprvé po letech zveřejnily počet svých jaderných hlavic. Podle amerického ministerstva zahraničí bylo k 30. září 2020 k dispozici 3 750 jaderných hlavic – o 55 méně než o rok dříve. Od roku 1994 USA podle zprávy demontovaly 11 683 jaderných hlavic. Stockholmský institut pro výzkum míru SIPRI odhadl počet jaderných hlavic v Číně na 350. Rusko se s 6 255 hlavicemi dostalo na první místo.
Za Ruskem, USA a Čínou se podle SIPRI umístily Francie (290), Spojené království (225), Pákistán (165), Indie (156) a Izrael (90). V případě Severní Koreje SIPRI na základě vyrobeného štěpného materiálu odhadl, že země může vyrobit nebo vyrobila 40 až 50 jaderných hlavic.
Čísla tak tak jasně ukazují, že bude trvat věčnost, než budou jaderné hlavice k vidění jen v muzeích.
Zdroj: Der Standard