Češi tuto základní surovinu přidávají do omáček. Při vaření se z ní ale stává jed. Děláte to taky?
V českých domácnostech se najde jedna surovina, která je oblíbená pro svou všestrannost a lahodnou chuť. Tato pochoutka je součástí mnoha tradičních receptů a jen málokterá kuchyně se bez ní obejde. Ať už ji používáte jako sladidlo, přidáváte ji do pečiva nebo ji používáte k dochucení masových pokrmů, vždy dodá vašim jídlům jedinečnou chuť a vůni.
Tato surovina má dlouhou historii a její použití sahá až do dávných dob. Naši předkové si ji vysoce cenili nejen pro její chuťové vlastnosti, ale také pro její léčivé účinky. Obsahuje totiž mnoho prospěšných látek, jako jsou vitamíny, minerály a antioxidanty, které podporují naše zdraví a posilují imunitu.
Tato zázračná surovina se dá použít v mnoha různých úpravách. V teplé kuchyni se často používá k přípravě omáček, marinád a nálevů. Dokáže zjemnit chuť masových pokrmů a dodat jim jedinečnou chuť a vůni. Hodí se také k přípravě sladkých dezertů, jako jsou koláče, dorty a puddinky, kde krásně vynikne její přirozená sladkost.
V studené kuchyni se tato surovina často používá jako součást salátových zálivek, dipů a pomazánek. Skvěle se hodí k dochucení sýrů, ovoce a zeleniny. Můžete ji také namazat na chleba nebo použít jako sladidlo do nápojů, jako je čaj nebo smoothie.
Pozor na vysoké teploty
Když vystavíme tuto surovinu vysokým teplotám, jako je tomu při pečení, smažení nebo vaření, dochází k zásadním změnám v chemickém složení medu. Při zahřívání nad 40 °C začíná ztrácet své cenné enzymy a vitamíny, které jsou prospěšné pro naše zdraví. Čím vyšší teplota a delší doba působení, tím více těchto látek se nenávratně ničí.
Nejen, že se ztrácejí důležité živiny, ale při teplotách nad 120 °C dochází k tvorbě nebezpečných toxinů. Jedním z nich je 5-hydroxymethylfurfural (HMF), látka, která může mít karcinogenní účinky. Čím více je surovina vystavena vysokým teplotám, tím větší množství HMF vzniká.
5-hydroxymethylfurfural je organická sloučenina, která se přirozeně vyskytuje v malém množství v některých potravinách. Při zahřívání cukrů však jeho koncentrace rapidně stoupá. Studie naznačují, že HMF může poškozovat DNA a mít mutagenní účinky, což zvyšuje riziko rakoviny. Dlouhodobá konzumace potravin s vysokým obsahem HMF tak může mít vážné dopady na naše zdraví.

Tuto surovinu pravděpodobně máte doma
Ano, je to tak – tou zdánlivě neškodnou surovinou, která se při vaření může změnit v jed, je právě med. Ačkoli je med sám o sobě velmi zdravý a obsahuje řadu prospěšných látek, při nesprávném použití se může stát nebezpečným.
Med je tvořen především cukry, jako je glukóza a fruktóza. Při zahřívání těchto cukrů dochází k Maillardově reakci, při které vznikají hnědé pigmenty a charakteristická vůně. Součástí této reakce je však také tvorba HMF a dalších potenciálně škodlivých látek.
Již při teplotách nad 40 °C začíná med ztrácet své enzymy a vitamíny. Při teplotách nad 120 °C se tvoří významné množství HMF. Čím vyšší teplota a delší doba zahřívání, tím více škodlivých látek vzniká.
Pokud má med tmavou barvu, ostrou vůni a nahořklou chuť, je pravděpodobné, že byl vystaven vysokým teplotám a obsahuje zvýšené množství HMF. Takový med by se již neměl konzumovat.
Zdravé alternativy k medu
Pokud chcete svým pokrmům dodat sladkost medu, přidejte jej až po uvaření nebo upečení, kdy teplota jídla klesne pod 40 °C. Můžete jím dochutit ovesnou kaši, palačinky nebo třeba jogurty. Tepelně neupravený med si zachová všechny své prospěšné látky a výrazně obohatí chuť i nutriční hodnotu vašeho jídla.

Pokud přece jen chcete sladit své pokrmy během vaření nebo pečení, existují i zdravější alternativy než med. Sáhnout můžete například po javorovém sirupu, stévii, datlích nebo rozmixovaných banánech. I tyto suroviny dokážou jídlu dodat přirozenou sladkost bez nežádoucích vedlejších účinků.