Část rakety, která má narazit do Měsíce, pochází z čínské mise Chang’e 5-T1, nikoli z rakety Elona Muska

Elon Musk měl v posledních týdnech spoustu problémů spojených s vesmírem, ale vypadá to, že srážku jeho rakety s Měsícem si může odškrtnout ze seznamu, napsali na webu Daily Mail Online.

Minulý měsíc astronomové spatřili pořádný kus vesmírného smetí, který obíhá kolem Země a během několika týdnů skončí v ohni na odvrácené straně Měsíce. Domnívali se, že viníkem je vyhořelý stupeň rakety SpaceX, která pomáhala přepravit sondu NASA mezi Zemi a Slunce.

Nyní je pravděpodobnější, že kusem odpadu je třetí stupeň rakety Long March 3C, kterou Čína vypustila v roce 2014 kvůli misi na Měsíc. Bill Gray, americký datový analytik, který sleduje objekty, jako např. asteroidy ve Sluneční soustavě, zveřejnil v sobotu tuto zprávu na svém blogu. „Tyto informace jsou založeny na nepřímých důkazech,“ uvedl Gray.

Raketový stupeň byl poprvé spatřen již na začátku roku 2015. Astronomové se nejprve domnívali, že by mohlo jít o asteroid. To však bylo rychle vyloučeno. Záhadný objekt kroužil kolem naší planety a jeho chování mnohem více odpovídalo něčemu, co tam vrhli lidé. Asteroid by naopak kroužil kolem Slunce.

Gray a další měli podezření, že by mohlo jít o stupeň rakety Falcon 9 společnosti SpaceX, která jen několik dní předtím, než byl záhadný objekt spatřen, odstartovala se sondou DSCOVR monitorující Slunce. Poté ale obdržel email od Jona Giorginiho, inženýra z NASA, který vyvinul Horizons – online databázi věcí pohybujících se v naší sluneční soustavě. Systém Horizons ukázal, že trajektorie rakety Falcon 9 ji nezavedla dostatečně blízko k Měsíci, aby se jednalo o zmíněný záhadný objekt

Gray se tedy poohlédl po dalších startech, které by mohly odpovídat a narazil na čínskou raketu Chang’e 5-T1, která odstartovala 23. října 2014. Mise byla jakýmsi testem pro další, ambicióznější misi, jejímž cílem bylo přivézt na Zemi první čerstvé měsíční horniny po několika desetiletích.

Mise Chang’e 5-T1 se skládala z pouzdra pro návrat vzorků připojeného ke kosmické lodi, která byla vyslána, aby obletěla Měsíc a vrátila se zpět na Zemi. Kapsle se oddělila od sondy, vstoupila zpět do atmosféry a na padáku bezpečně přistála v Mongolsku.

Raketové stupně však zůstaly ve vesmíru. Zřítí se v pátek 4. března do kráteru Hertzsprung.

Zdroj: dailymail.co.uk