Caproni Ca.60 měla být létající loď s devíti křídly přepravující pasažéry přes oceán. Při letu vystoupala do výšky 18 metrů a spadla

Caproni Ca.60, známá jako Noviplano, byla ambiciózním projektem začátku 20. století, navrženým jako transatlantický letecký dopravce pro 100 cestujících. Revoluční design s osmi motory a trojitým křídlem měl zrychlit a zefektivnit cestování oceánem.

Giovanni Battista “Gianni” Caproni, zakladatel společnosti Società Italiana Caproni, byl průkopníkem v oblasti letectví. Jeho společnost se zpočátku zaměřila na experimenty a inovace v leteckém průmyslu, píše Plane Historia.

Design Ca.60 byl jedinečný s třemi sadami trojitých křídel a osmi motory Liberty L-12. Tento výkonný motor měl objem 27 litrů a byl schopen vyvinout 400 koní. Nosné plochy tvořily tři trojplošné řady křídel. Plováky po stranách každé řady křídel měly zajišťovat stabilitu člunového trupu při vzletu a přistání.

Byl vyroben pouze jeden kus tohoto typu, který se zřítil do jezera po krátkém prvním letu, kdy dostoupal do výšky pouhých 18 metrů. Letoun byl neopravitelně poškozen. Osádka havárii přežila nezraněna. Vrak byl odvlečen na břeh a později byl zničen požárem.

Tento projekt představuje jednu z raných kapitol v historii letectví, která ukazuje na nekonečné možnosti i rizika, která s sebou přináší průkopnictví v technologii.

Zdroj: Plane Historia