Byla objevena masivní černá díra, jejíž hmotnost je 33 miliardkrát větší než hmotnost Slunce

Tým astronomů ve Velké Británii učinil obrovský objev, když pomocí gravitační čočky lokalizoval jednu z dosud největších černých děr.

Tato ultramasivní černá díra o hmotnosti 32,7 miliardy hmotností Slunce se nachází uprostřed gigantické eliptické galaxie Abell 1201 BCG v kupě galaxií s názvem Abell 1201, vzdálené od Země přibližně 2,7 miliardy světelných let, informuje portál NewAtlas.

Astronomové z Durhamské univerzity učinili svůj objev s pomocí superpočítače DiRAC COSMA8, který vytvořil stovky a tisíce simulací pohybu světla vesmírem a dokázal jeden model porovnat se skutečnou dráhou, kterou zachytil Hubbleův vesmírný dalekohled NASA.

„Tato konkrétní černá díra, jejíž hmotnost je zhruba 30 miliardkrát větší než hmotnost našeho Slunce, je jednou z největších, jaké kdy byly objeveny, a je na horní hranici toho, jak velké černé díry podle našeho názoru teoreticky mohou být, takže jde o nesmírně vzrušující objev,“ řekl hlavní autor James Nightingale z Centra pro extragalaktickou astronomii na Durhamské univerzitě.

Jedná se o první černou díru objevenou touto technikou, ale gravitační čočkování bylo již dříve použito ke zkoumání vesmíru ze Země, což umožnilo zkoumat supernovy, vzdálené kolidující galaxie a hledat další černé díry.

„Většina největších černých děr, o kterých víme, je v aktivním stavu, kdy se hmota přitažená do blízkosti černé díry zahřívá a uvolňuje energii ve formě světla, rentgenového záření a dalšího záření,“ řekl Nightingale.

V současnosti je nejhmotnější známou černou dírou TON 618, jejíž hmotnost se odhaduje na 66 miliard hmotností Slunce.

Studie byla publikována v časopise Monthly Notices of the Royal Astronomical Society.

V následujícím videu se podívejte, jak gravitační čočkování upozornilo tým na existenci černé díry.

Zdroj: Monthly Notices of the Royal Astronomical Society, NewAtlas