Boeing představil bezpilotní letecký tanker MQ-25 Stingray. Je to první autonomní letecký tanker na světě

Obranná divize společnosti Boeing ve čtvrtek oznámila, že program amerického námořnictva pro bezpilotní letoun, který je zároveň tanker vstoupil do fáze aktivního testování.

Bezpilotní tanker námořnictva MQ-25 Stingray nedávno sjel z výrobní linky do testovacího zařízení, kde proběhnou první testy prototypu. Jedná se o první z devíti letounů Stingray, které budou podrobeny statickým, únavovým a letovým zkouškám, aby byla zajištěna jejich odolnost a letová způsobilost. Letoun MQ-25 Stingray bude prvním operačním bezpilotním letounem na světě, který bude poskytovat letecké doplňování paliva, sledování a průzkumu. To zvýší schopnosti a bezpečnost skupin letadlových lodí a zajistí přesnější a bezpečnější útoky na nepřátelském území.

MQ-25A bude schopen dopravit až 6 800 kg paliva na vzdálenost 926 km. Může doplňovat palivo stíhacím letounům F/A-18 Super Hornet, EA-18G Growler a F-35C, čímž výrazně prodlouží jejich dolet a dobu pobytu ve vzduchu. Doplňování paliva bude probíhat pomocí satelitní a rádiové komunikace. Bezpilotní tanker bude integrován s tradičními systémy námořnictva pro vypouštění a vyprošťování z katapultů. MQ-25 Stingray bude vybaven technologií CorePower electronic circuit breaker unit (ECBU), která operátorům poskytuje inteligentní řízení a přehled o palubních energetických systémech. Uvedení do služby se plánuje okolo roku 2024.

Zdroj: redakce, defence-blog, naval-technology