Blue Origin vyvíjí technologii výroby solárních článků z měsíčního prachu
NASA udělila společnosti Blue Origin smlouvu na další rozvoj jejího inovativního objevu Blue Alchemist, který byl odhalen na začátku tohoto roku, informuje portál Inceptivemind.
Tato technologie je navrhovaným komplexním, autonomním a komerčním řešením, které vyrábí solární články a přenosové vodiče z měsíčního regolitu, což je prach a drcená hornina hojně se vyskytující na povrchu Měsíce.
Tento průlomový objev, založený na procesu zvaném elektrolýza roztaveného regolitu, by umožnil zavést neomezené množství elektrické energie a přenosových kabelů kdekoli na povrchu Měsíce.
Patentovaný transportní subsystém kontrolovaně a energeticky efektivně přemisťuje a odděluje roztavený materiál při teplotách nad 1600 stupňů Celsia a zároveň odolává vysokoteplotnímu korozivnímu prostředí.
Průchodem proudu roztaveným regolitem elektrolýza extrahuje kovy, včetně železa, hliníku a křemíku, z kyslíku, na který jsou vázány. Stoupající bubliny kyslíku v jednom z reaktorů ukazují, jak se kovy a metaloidy oddělují od kyslíku.
Konečným produktem je více než 99,999 % čistý křemík vhodný pro solární články. Společnost Blue Alchemist tvrdí, že solární články vyrábí bez emisí uhlíku, bez vody a bez toxických složek nebo jiných chemikálií. Tento proces také produkuje kyslík jako užitečný vedlejší produkt pro pohon a podporu života.
Technologii lze neomezeně škálovat, čímž se odstraní omezení týkající se energie kdekoli na Měsíci. Firma se domnívá, že vesmírná technologie by mohla být využita také k výrobě ekologicky šetrnějších systémů pro použití na Zemi, které by pomohly v boji proti klimatickým změnám.
Podle NASA je technologie, jako je Blue Alchemist, považována za bod zlomu, pokud investice agentury pomůže rozvinout inovaci do životaschopného komerčního řešení. Výsledkem nové investice bude demonstrace autonomního provozu v simulovaném měsíčním prostředí do roku 2026.
Zdroj: Inceptivemind